13 Mart
#11709757

Birmot İzmir Ağır Hasarlı Arabaya "Kazasız" Dedi!

2014 yılında Fiat Birmot İzmir'den 35***08 plakalı Fiat 500 L aracı 2. el olarak aldım. Araba 2013 km değdi ve 2015 e kadar (yani ben aldığımda) garantisi devam ediyordu. Birmot yine Koç Holding bünyesinde kurulan www.otoeksper.com.tr sitesinin bir üyesi ve 2. el araçlarda her türlü problem ve hasar bilgisini açık bir şekilde belirtmeyi garanti ediyorlar. Bana satarken aracın hasarsız olduğu bilgisini verdiler bende Koç ve Birmot' un kalitesine güvenerek bunu sorgulamadım. Ancak aracın klimasında her yıl sorun yaşıyordum. Her yıl havalar ısınınca Mart Nisan aylarında klima soğutmadığı için servise götürüyordum arıza şikayeti ile. Ancak bana "klimada sorun tespit edilemedi, klima gazı basıldı" dediler. Bir arabaya her yıl klima gazı basılması normal değil ancak bu konuda hiçbir zaman arıza tespit edemediler.


2019 Mart ayında aracı yine aynı şikayet ile götürdüğümde, ne hikmetse, bu sefer aracın klima borusunun delik olduğunu, bu yüzden klima gazını kaçırdığını, bu borunun değişmesi gerektiğini söylediler ve 1.600 TL parça + işçilik istediler.


Bu arabayı garanti döneminde ve garanti bittikten sonra yıllarca aynı şikayetle götürdüğümde bir arıza bulamadıklarını, şimdi ne oldu da arıza bulduklarını sorduğumda ise aldığım cevap ile başımdan kaynar sular dökülmüş gibi oldum,


"Geçmişte ne oldu bilemeyiz. Ancak aracınız siz almadan önce 8.000 km de öncen çok ağır hasar almış, direksiyon kutusuna kadar değişmiş. O kaza sonrası onarımdan kaynaklı bir durum olabilir" dediler. Bu kaza sonrası onarımın yine kendilerinde (Fiat Birmot) yapıldığını ve neden hasarın tamamen giderilmediğini, arabanın kusursuz teslim edilmesi gerektiğini" belirttiğimde ise bana "sigorta eksperi neyi değiştirmemizi söylerse onu değiştiririz. Belki klima borusundaki hasar sigorta eksperinin gözünden kaçtı, bu sebeple değiştirmememizi söylemedi belki de onan değiştirmedik. Belki de değiştirmeyin onarın dedi, o yüzden onarım yaptık ve onarım durumu 4-5 yıl idare etti. Orasını o tarihteki sigortanızla görüşün" dediler.


Yani Birmot, 2. el araç satarken garantili ve eksiksiz eksper raporu sunmayı taahhüt ediyor ancak ağır hasar almış arabayı bize kazasız diye satıyor,


kaza sonrası onarımda hasarlı parçayı "eksper uygun görmediği için" değiştirmiyor


4 yıldır mevcut olan arızayı garanti sürecinde göremiyor ne hikmetse yıllar sonrası tespit ediyor ve "geçmişte değiştirmemiş olabiliriz" diyor.


Bir daha Birmot, Otokoç ya da Koç Grubu'na güvenip de ne 2. el ne de sıfır araba almam.

Efe Efe 348 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Birmot Temsilcisi14 Mart

    Sayın Efe H., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-647163-G4R8 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler