13 Ocak 2018
#10014829

Birmot İkinci El Garantili Ekspertiz  Hikayeleri!

08,12,2017 tarihinde Birmot Beylikdüzü'nden 2, el 34--919 plakalı otomobili bedelini ödeyerek aldım tüm bakımlarının yapıldığı ekspertiz garantili olduğu söylendi. 1 yıl garantili olarak aldım koskoca Birmot ayıplı malı vermez herhalde diye güvenip başka bir yere göstermedim, aldığımda aracın airbag lambası yanıyordu sordum akü zayıf yolda giderken söner dediler. Bursa'ya geldim lamba hala arada yanıp sönüyor ayrıca direksiyon tuşlarının çalışmadığını fark ettim ve araç oksijen sensörü arızası verdi aradım. Birmot' u bana onlar garantiye girmez dediler direksiyonda uğultu vardı.


Bursa Otokoç 'a götürdüm direksiyon pompası arızalı dediler daha alalı bir ay bile olmamışken 4338 TL ücret talep ettiler bu da garantiye girmezmiş yaptırmadım. Benden arıza teşhis bedeli aldılar 236 TL ayrıca serviste aracın motorunun değiştiğini öğrendim . Yazıklar olsun dava açacağım, ayıplı mal sattılar.

Hüseyin Hüseyin 9.378 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hüseyin24 Ocak 2018

    Siz değerlendirmeye devam edin. Ben hukuki süreci başlattım. İşiniz gücünüz oyalamak hiçbir şey yapacağınıza da inanmıyorum maalesef. Sizin yüzünüzden Ford'dan soğudum. Bu kadar arızası olan bir araba kullanmamıştım. Meğer çok sorunlu bir arabaymış. Bir daha Ford marka bir aracıda alacağımı sanmıyorum. Sayenizde onu da öğrenmiş oldum. Daha 130000 km de motoru değişmiş ve bu kadar arıza? Daha ne arızalar çıkacak bakalım. Bir de elinizde imkan varken bu arızaları gidermeden satıyorsunuz. Servis müdürüne motoru değişmiş ben aracı alırken neden söylemediniz diyorum, bana araç, Ford bizim alanımız değil onu biz göremiyoruz diye komik bir cevap veriyor. (Ford Fiat aynı şirket. ) Çokta rahatlar demek ki alışkanlık olmuş ikinci ellerde hep yapıyorlar bunu herhalde. Buralardan araç almak isteyen çok dikkat etsin dışarıda expertize soksun. Benden söylemesi. Başınız ağrır. En az 2 saat test etsin.

  • Birmot Temsilcisi15 Ocak 2018

    Sayın HÜSEYIN Ö., İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden 536150’nolu bilet kaydı ile konu, ilgili birimimizin takibindedir. Değerlendirme tamamlanınca Müşteri Deneyimi Danışmanımız size en kısa zamanda dönüş yapacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler