sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Birmot Garantili Aracın Servis Hizmeti Alamaması!

İlker İlker02 Kasım 2019 16:20

Aracımı, ekranda yanan arıza ışığı nedeniyle ilk olarak Fiat Göker Oto yetkili servisine götürdüm. Aracıma bakıp, "biz garantiden işlem yapamıyoruz siz aracınızı başka bir yetkili servise götürün" dediler. (bu esnada işlem yapmadan araç arıza ışığını da silmişler.) Daha sonra Birmot Zincirlikuyu servisine gittim. Beni "Göker Oto arıza kaydını sildiği için, sizin aracınıza biz bakamayız. Siz aracı kullanmaya devam edin, arıza ışığı yanınca gelin" diye geri çevirdiler.

Aracımda arıza ışığı tekrar yandı. Fakat servise giderken ışık kendiliğinden söndü. Birmot'u aradım. Tam olarak 02/11/19 15:35 saatinde tarihinde. "Işığın yandığını tekrar söndüğünü, arıza kodunun beyinde kaydedilmiş olma ihtimaline karışılık getireceğimi" söyledim. Bana "kesinlikle getirmemem gerektiğini, getirsem de bakmayacaklarını çünkü arıza kodunun kaydedilmediğini" söylediler. Arıza ışığı yanarsa ve sönmezse getirin diye bilgi verdiler. Arıza ışığı ile kovalamaca oynuyoruz resmen. Ne hallere kaldık. Şu an aracımı çekişten düşmüş bir şekilde kullanıyorum. Mevcut bakılmayan arızam nedeniyle oluşabilecek daha önemli sorunlarda bana kim destek sağlayacak? Garanti anlayışı bu mudur servislerimizin?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İlker 06 Kasım 2019 13:43

Hala arıza ışığı yanıp söndükten sonra aracın hafızasında kalmayacağı bilgisini veriyorlar, konu tartışmaya dönünce gelin bir bilgisayara bağlayalım o şekilde netleştirelim dendi. Bunu ilk başta demeleri gerekirken, şikayet dönüşünü direk kendilerini savunmaya yönelik yapmaya çalıştılar. Müşteri memnuniyeti ne zaman bu kadar yerlerde oldu birmotta. Yazın gerçekten.

Birmot Logo Birmot 04 Kasım 2019 08:28

Sayın İlker G., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-711258-N0C8 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler