28 Mart
#11773607

Birmot Fiorino 1.4 Benzinli Aracımın Sorununu Çözemedi!

Fiat Fiorino 1.4 77HB 2017 sıfır şu an da 12 bin km'de, aracımın yakıtı hala düşmedi. Daha önce servise gittiğimde bana aracın henüz yeni olduğu birkaç depo yakıt yakımından sonra aracın yakıt yakma sistemleri kurum bağlar ve rodajyon zamanı tamamlanır ve yakıt düşer dediler, ardından 6 ay geçti ve tekrar başka bir sorun için gittiğimde aynı sorunun da devam ettiğini söyledim, bana aracın trafik ve kullanım şartlarına göre bu yakıtı yakması normal dediler şehir içi 10.2 ortalama yakıyorum şehirler arası ise 8.6 7.9 aralığında değişiyor. Her servise gittiğimde bir bahane buluyorlar ve şu anda da o sorun düzelmedi, umarım yakın zamanda benimle iletişime geçip sorunu çözerler.

Rasim Rasim 1.319 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Rasim'in Teşekkür Mesajı01 Nisan

    Sarıyer İstinye Fiat Birmot yetkili servise ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum, sonumu iyi dinlediler be sonuç olarak hatanın bende olduğuna kanat geldik, benim daha önce dizel aracım vardı o yüzden bu benzinli aracımıda önceki araç gibi sakin ve alt devirlerde kullanıyordum meyerse, benzinli ve turbosuz araçlarda devir her daim üst devirlerde olmalıymış örneğin 3.bin 4 bin arası gibi ben aracımı 2.500 devirde vites attırıyordum ve gaza bastıgımda araç bayılıyordu sonra, ustanın gösterdiği gibi üst devirlerde yaptım sonuç gayet güzel ortalama yakıortalama yakıt 12 litre ilken 6.7 lütreye düştü, sağ ol diat

  • Birmot Temsilcisi29 Mart

    Sayın Rasim Ç., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-650551-M0Y7 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Rasim29 Mart

    29.03.2019 saat 12.38 de 444 3 300 numaralı Koç yetkili birimden arandım şikayetimi dile getirdim en yakın zamanda bu sorunlar giderilir görüşmeler yapacağım dönüşü en yakın zamanda yapacaklarını söylediler, çok memnun oldum umarım sorunumda ortadan kalkar.

Ziyaretçi Yorumları