sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Birmot Fiat Kütahya Servisi İşini Düzgün Yapmıyor!

Ahmet Ahmet21 Şubat 2018 11:27

Fiat Birmot Kütahya servisine 19/02/2018 tarihinde bakım için arabamı götürdüm." Arka koltuk yatmıyor mandalı kırık onarın" dediğim ve servis şefine sisteme not düşürdüğüm halde gün sonunda arabamı servisten teslim almaya gittiğimde sağlam olan koltuğa müdahale edildiği halde asıl bozuk olan koltuğa (belli olmasına rağmen) müdahale edilmemiştir.

Durumu orada fark eden teknik elemanlar ne yapacağını şaşırarak kapatma saatinin geldiğini yarın şahsıma dönerek o mandalı temin edeceklerini beyan ettiler.

Ancak şahsıma dönülmediği gibi kendi kusurlarını kapatma yoluna gitmişlerdir. (servis teslim formunda çalışır durumda olarak belirtilmiş.) Müşteri olarak arabamı kusurlu olarak teslim aldım ve de geri dönülmeyerek herhangi bir olumlu yaklaşım tarafıma gösterilmemiştir. Bu durumun düzeltilmesini gerekli onarımında yapılmasını arz ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 22 Şubat 2018 10:00

Sayın AHMET S., Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden 546246’nolu bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi hafta içi ve Cumartesi günleri 08:00-17:00 saat aralığında 444 3 300 numaralı Birmot İletişim Merkezi’miz üzerinden ya da www.birmot.com.tr üzerinden iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler