sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Birmot Fiat Egea 2018 1.4 Benzin & LPG Enjektör Sorunu!

Mehmet Mehmet20 Haziran 2019 13:08

20.000 kilometre bakımı gelen aracımı Adana Birmot yetkili servise rutin bakımını yaptırdım. Aracım sabahları benzinde çalışıyor ne ileri gidiyor ne geri geliyor pat pat diye yüksek sesle ses çıkarıyor ısınınca bu sorun geçiyor ve bu sorunu LPG'de kesinlikle yapmıyor diye kendilerine ilettim. Bakımı yapılıp geçmezse bakalım dediler bakım yapıldı fakat sorun geçmedi. Bayram sonrası yoğunluğu olduklarını söyleyip haftaya rahat bir vakitte bırakmamı istediler. Sıkıntı değil olur dedim ve 3 gün önce aracı sabah 8.30 randevusuyla servise götürdüm. Akşam mesai bitimine kadar herhangi bir şey söylemediler ve mesai bitiminde yetişmediğini söyleyip tarafıma ikame bir araç verilerek beni gönderdiler. Bugün sabah aradıklarında ise enjektörlerin kendi hatalarının olmadığını ve yenisini takmak için 6000 TL ücret eğer revize edilirse de 2200 TL civarında bir ücret çıktığını söylediler. Ben de o zaman garanti olayının mantığı nedir diye soruyorum şu an. Bakımı neden yetkili servise yaptırıyoruz? Ben böyle arızalara para vereceksem neden arabanın garantisi devam etsin mantığıyla her adımında servise gidip para veriyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 19 Eylül 2019 13:45

Evet bana 6000 TL masraf çıkaran Adana Birmot. Ve sanayide 30 TL'ye bu işi yapan usta. Sanayideki usta Gaz ve benzin püskürtmesi eşit değil ondan böyle yapıyor dedi. Lpg sigortasını söktü 150-200 km benzinde bin sonra gel dedi. 150-200 km benzinde bindikten sonra geldim. 15 dakika bilgisayardan ayar yaptı ve bütün sorun ortadan kalktı. Sayın Birmot hani enjektör arızalıydı benden 6000 TL enjektör Parası istediniz sizin yaptığınız ustalığı herkes yapar. Deneme yanılma yöntemiyle iş yapıyorsunuz haksız kazanç bu. Bir daha kapınızdan içeri adım atmam. Bir de bakımı serviste yaptırın garanti devam etsin diyorsunuz. Bari insanları kandırmayın.

Birmot Logo Birmot 21 Haziran 2019 08:47

Sayın Mehmet K., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-667256-K2P4 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler