sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Birmot Direksiyon Logo Kapağı Çöktü/Personel Saygısızlığı!

Volkan Volkan13 Mayıs 2019 14:45

Ramazanın 2. gününe Birmot Beylikdüzü'nden randevu aldım. Aracım Egea hb 1.6 Multijet için. Gidiş sebebim 4 gün önce yolda giderken ani çocuk çıktı karşıma. O heyecanla kornaya bastım korna çöktü. Yani direksiyondaki Fiat logo kapağı sonra heyecanla evin önüne gelip çekiçle düzelteyim derken iyice bozuldu. Servisi düşünemedim. Basiretim bağlandı. Aracıma gözüm gibi bakarım. Çok üzüldüm bu duruma. Birmot'a götürdüm. Kabul etmediler. Çekiçle ezmişsiniz yapamayız dediler. Tamam ezdim ama logo kapağı kornaya basmakla çöker mi dedim, ses çıkarmadılar. Yapmıyorlar bu yüzden hastalık sahibi oldum gece yatamıyorum, yardımcı olun. Youtube.com'de ezilen logo kapaklarını izledim örnekleri çok.

Sizden araç aldım kredi çektim, faiz ödedim, sigorta parası ödedim, 10 bin bakımına bin küsur para ödedim, ufak tefek bakımlara para verdim, 2 bin km sonra 10 bin bakımım var 2 bine yakın para ödeyeceğim dedim çok umursamadılar. Aracım 21 bin km 2 yıl oldu alalı tertemiz aramam sizde beni üzmeyin. Lütfen direksiyondaki Fiat logo kapağını değiştirin resimde atarım. Onun dışı da servisteki müşteri temsilcisi n** hanım bana sert konuştu artık gidin gibilerinden. Ramazan dedim sustum. Dalga geçer gibi güldü bana. Yaşım 30 ben böyle bir muamele görmedim. N** hanımın terbiyesizliğini de sineye çektim. Şu direksiyondaki logo kapağını değiştirin garantim devam ediyor. Lütfen rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Volkan 17 Mayıs 2019 11:49

Arkadaşlar ne Birmot ne de Fiat çözüm üretemediler bu konuda o kadar faiz ödedim sigorta parası aldılar gereksiz 10 bin bakımına 1 bin küsur para verdim yağ değişimi filtre dğişimine ve bakımda yağa kaç para yazmışlar biliyor musunuz 500 TL yazıktır günahtır ayıptır sömürdüler beni ama bir kapağı yapmadılar ben 500 liraya komple bakım yaptırırım biraz vicdan sahibiseniz yapın rica ediyorum şu logo kapağını değiştirin

Birmot Logo Birmot 14 Mayıs 2019 08:28

Sayın Volkan Y., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-659566-V0T6 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler