Birmot Aracımın Teslim Alamamam!

Dursuncan Dursuncan26 Temmuz 22:46

25 haziran'da Birmot İstinye bayisinden müşteri temsilcisi emel hanım ile Fiat Egea araç için görüşme yapılmış olup aracın ne zaman elimize geçeceğini dair net bilgi vermeden temmuz ayında aracın teslim edileceğini söyleyip apar topar bizden 2000 TL kapora alıp elinde olmayan aracı satmış daha sonrasında 15 temmuzdan önce gelmeyeceği bilgisi verildi, 15 temmuzdan sonra telefonlarımıza bakmayıp aramalarımıza cevap vermedi. bunun üzerine yanına bayiye gidip görüşmemizde bize aracın 1 hafta sonra veya bayramdan hemen önce teslim edileceği bilgisi verildi bir de üstelik tehditvari konuşma ile vazgeçerseniz tekrar eylül ayına kadar araç bulamayacağını söyledi.

23 temmuz'da zar zor telefonla ulaştığımda benim anlamadığım bayi terimlerinden kullanarak aracın fabrikada olduğununu ve hala tam olarak ne zaman geleceğini söylemedi, beni 1 aydan fazla süredir arabasız mağdur etti bu kadar uzun süreceğinin bilseydim almazdım, eş dosttan araba istemek ve araba kiralamak zorunda kaldım bu şekilde bir pazarlamanın çok yanlış olduğunu belirtmek isterim. 

Bir daha Fiat ve Birmot İstinye bayisine aracımı aldıktan sonra kesinlikle gitmeyeceğim gerekli sosyal medya, şikayet birimlerinde ve CİMER'de konuyu paylaşacağım. Merhaba 25 haziranda Birmot İstinye bayisinden müşteri temsilcisi emel hanım ile Fiat Egea araç için görüşme yapılmış olup aracın ne zaman elimize geçeceğini dair net bilgi vermeden temmuz ayında aracın teslim edileceğini söyleyip apar topar bizden 2000 TL kapora alıp elinde olmayan aracı satmış daha sonrasında 15 temmuzdan önce gelmeyeceği bilgisi verildi, 15 temmuzdan sonra telefonlarımıza bakmayıp aramalarımıza cevap vermedi .bunun üzerine yanına bayiye gidip görüşmemizde bize aracın 1 hafta sonra veya bayramdan hemen önce teslim edileceği bilgisi verildi bir de üstelik tehditvari konuşma ile vazgeçerseniz tekrar eylül ayına kadar araç bulamayacağını söyledi.

 23 temmuzda zar zor telefonla ulaştığımda benim anlamadığım bayi terimlerinden kullanarak aracın fabrikada olduğununu ve hala tam olarak ne zaman geleceğini söylemedi, beni 1 aydan fazla süredir arabasız mağdur etti bu kadar uzun süreceğinin bilseydim almazdım, eş dosttan araba istemek ve araba kiralamak zorunda kaldım bu şekilde bir pazarlamanın çok yanlış olduğunu belirtmek isterim. Bir daha Fiat ve Birmot İstinye bayisine aracımı aldıktan sonra kesinlikle gitmeyeceğim gerekli sosyal medya, şikayet birimlerinde ve CİMER'de konuyu paylaşacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Dursuncan 28 Temmuz 23:53

Bekliyorum geri dönüşünüzü

Birmot Logo Birmot 27 Temmuz 11:19

Sayın Dursuncan Ç., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-784592-R9K9 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler