13 Eylül 2018
#10899401

Birmot Aracımı Eksik Tespit Etmesi!

Bundan 40 gün önce aracımla kaza yaptım. Ve arkasından en güvendiğim yer olan İzmir Birmot'a teslim ettim. Kaza sonucu aracımın iki airbag + ön tarafta ciddi hasar oluştu. Birmot'ta görüştüğüm tüm kişilere acelem olmadığını belirttim iyice incelenmesi için ricada bulundum. Görüştüğüm her kişide eğer aracınızın turbosu zarar görmüşse pert olur dediler. Yaklaşık bir hafta incelendikten sonra aracımın turbosunun zarar görmediği ortaya çıktı. Ekspere bildirilen rakam ise 18920 TL idi. Eksper pert sınırında olduğu için araca onarım kararı verdi. Bizde yapacak bir şey yok dedik onarım için onay verdik. Çünkü sonuçta bir yetkili servis mesleki yeterliliğe sahip kişilerin çalıştığı kendi akademisinden mezun olan çalışanları, tüm test cihazlarına sahip olan bir işletme başka kime güveneceğiz? Onarım yaklaşık 3 haftadan beri devam ediyor iki gün önce aradığımda aracın durumunu sordum. Aldığım cevabı tahmin edin. Aracınızın turbosu arızalı çıktı tamire gönderdik dediler. Ve ben şok oldum ve bu arada belirtmek isterim ki aracım daha 1 yaşında ve 9000 km. De arkasından servis müdürü T**bey ve şube müdürü B** Bey ile görüştüm. Bazı durumlarda eksiklik olabildiğini ve sonradan çıkabildiğini söylediler ve turbonun da araç çalışmadan bilinemeyeceğini belirttiler. Anlamıyorum yetkili serviste bir turbo test cihazı nasıl olmaz. Nitekim turbo da oluşan hasar ise boğaz kısmında var olan valfin yamulması imiş. Siz karar verin eğer ben arayıp sormasam kimse belirtmeyecek ben perte ayrılması gereken ve Birmot'un test etmeden incelemeden karar verdiği bu nedenle zarara uğradığım bir araca sahip olmak üzereyim. Servis müdürü ve şube müdürü ile görüştüğümde en son bana aracın turbosunu sıfır takalım fakat kaskoya ve size yansıtmayalım oldu. Bu nedir sizce? Servis görevlisinden ilave olan parçaların listesini istedim hiçbir şey yok diye cevap verdi. Lakin kendisi ile birlikte baktığımızda bana bazı parçaların eklendiğini belirtmişti. Bu durumu mail yoluyla Birmot ve Otokoç genel müdürlüğüne belirttim ama maalesef onlardan da bir dönüş olmadı. Birmot şubede şikayet için mail adresi istedim aldığım cevap ise bunu vermeye yetkim yok internetten bulun cevabı bile aldım. Beni buradan okuyan bir yetkili var ise ve gerçekten samimi ise tam anlamıyla mağduriyetimin giderilmesini rica ederim. Aksi takdirde tüm yasal yollara başvuracağım. Bilgilerinize.

Özay Özay 817 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Özay18 Eylül 2018

    Böyle saçma düzen görmedim. Şikayetinizi bildiriyorsunuz ve müşteri temsilcisi (servis müdürü değil) kimse sizi arayıp da sormuyor bile. Sizi dinlemeden karar veriyorlar. Böylece müşteri şikayetlerini dikkate alıyoruz diyorlar. Beni kimse aramadı dediğimde ise sizi şube müdürü ile tekrar götüştürelim diyorlar. Ben zaten kendisini bizzat odasına giderek görüştüm. Bayii tarafından bakınca sorun çözülmüş fakat benim açımdan çözülmemiş. Ben buraya bu yüzden yazdım. Eğer sadece bayi müdürünü dinleyeceksiniz oluşturduğunuz birim sizin birimimiz. Sizin kendi içinizde çözüm aradığınız bir birim. Bu nasıl bir yaklaşım anlayamadım.

  • Birmot Temsilcisi14 Eylül 2018

    Sayın ÖZAY F., İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden 600748’nolu bilet kaydı ile konu, ilgili birimimizin takibindedir. Değerlendirme tamamlanınca Müşteri Deneyimi Danışmanımız size en kısa zamanda dönüş yapacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları