Birmot Aracıma Film Çektiren Satış Temsilcisi Benden Para İstiyor

Sedat Sedat16 Kasım 2020 21:23

Antalya Birmot bayisinden yaklaşık 2 ay önce araç satın aldım. Satış temsilcisi s*** tüm isteklerime rağmen aracıma ekstra hizmet olarak film çektirme talebimi kabul etmedi. Çünkü herkesin bildiği üzere bayilerin müşterilerine jest amaçlı bu hizmetleri sunduğu bilinmektedir. En son kendisi ile yaptığım son konuşmada dışarıdan 250 TL karşılığında film çektireceğini bu işlemin ücretini de benim kabul etmem durumunda benden elden alarak karşı tarafa ödeyebileceğini ifade etti. Ücreti bana verirsin bende karşı tarafa parayı öderim dedi. Bu duruma asla ihtimal vermemekle beraber ısrarla aracıma film çekilmesini istedim. Bu işlemi yapabileceklerini serviste bu hizmeti sunduklarını biliyorum. Şimdi anlayamadığım durum şu benim sıfır aracımı bayiden dışarı çıkarıp film çektirip aracı bayiye geri nasıl getirdi. 

2. Sorum şu dışarıdan film çektiren kişiyi bayiye elini kolunu sallayarak getirip bayide araca film nasıl çektirdi. 3. Ve son sorum ise bayide bu işi yapıp müşterileri zor durumda bırakarak müşterilerden paramı alıyorlar. Beni telefonla arayarak iş yerime ziyarete gelmek istediğini ifade etti müsait olmadığımı görüşemeyeceğimi belirttim. Akşam üzeri tekrar WhatsApp'dan yazarak iş yerime geldin mi diye sordu. En son neden gelmek istediğini sordum eğer gelmek isteme amacının para ise asla karşıma çıkmamasını ilettim. Aracına film çeken kişinin telefon numarasını sana vereyim ara konuş dedi kabul etmedim. Aracımın film çekilmiş resimlerinin elinde olduğunu faturasının da olduğunu ses kaydımın olduğunu belirterek beni aklınca zor durumda bırakmaya çalıştı. 

Buradan şunu ifade etmek istiyorum aracından son derece memnun kalan Fiat Egea müşterisi olarak bu durumun izahını talep etmekteyim. Burası neresi bu arkadaş bayide araç satıp izinli günlerinde bayide ekstradan araca yaptığı hizmetlerin tahsilatını mı yapıyor. Amacım Birmot'u zan altında kesinlikle bırakmak değil bir personelin neler yapmaya çalıştığını anlamaya çalışma gayretimdir.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 17 Kasım 2020 09:40

Sayın SEDAT K., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-822406-H9M0 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler