Aracının Arkasında Durmayan Firma Birmot!

Murat Murat 7 ay önce

2014 model Giulietta aracımda, üretim kaynaklı bir problem oluştu. Yolcu airbag şişme problemi. Birçok Giulietta kullanıcısının başına gelmiş. Çok net bir ayıplı mal durumu.

Benim aracımın bugüne kadar tüm bakımları Birmot tarafından yapıldı. Bu problem için gittiğimde %80 katılım verip kalan %20'yi benim ödememi istediler. Bu rakam her müşteri için farklı olmuş, %100 karşıladıkları da olmuş. Kime göre neye göre? Ne olursa olsun bu bir ayıplı maldır, üretim hatasıdır. Çözümü de 1 tane olur, herkese farklı olmaz. Burada bir art niyet olduğunu düşündürüyorlar. Sahibi olduğum aracın bugüne kadar Birmot bünyesinde bakımlarının yapılmış olması, hiç kazasının olmaması gibi işleri kolaylaştırıcı parametrelerinde hiçbiri dikkate alınmadı. Özel servislerin 3 katı fiyatlarına araç bakımlarını bu şekilde bir karşılık için mi yaptırdım ben? Birmot'un kendi müşterisinin ve kendi aracının arkasında hiç durmayışı gerçekten çok üzücü. Koç grupları şirketine yakışır bir davranış değil. Böyle sorunları hiç problemsiz halletmelerini beklerdim, güven kırıcı bir davranış.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 7 ay önce

Sayın Murat Levent Ataş, Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-673456-Z7L1 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler