sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Antalya Birmot Yetersiz Hizmet!

Orçun Orçun1 yıl önce

Sabah 8.30 da Antalya Birmot servise arıza için gittim. Saat 16.00'ya kadar bekledim. 7 saat 30 dakika zaman geçirdim. Öğlen yemeği müşterilere saat 13.30'da çıktığını söylendi.

Saat 13.35'de yemekhaneye gittim müşteri kartı olmadan yemek veremeyiz dediler. Servis kabuldeki bayana gittim. Müşteri kartının kalmadığını söyledi. Yemek yiyen 1 kişi var. Araç bekleyen 3 kişi var. 1'i yemiyor 2 kişiyiz dedim nasıl bitiyor. Personel sayısına göre çıkıyor falan filan demeye başladı. Gittik başka yerde yemek yedik.

8 saat bekledik 1 su bir de sallama çay. Yakıştıramadım normal bir esnafa gitsen 8 saatte sizi ağırlar. Bir daha ki bakıma diğer yetkili servisleri deneyeceğim çevremdeki herkese de anlatacağım bütün şikayet ve platformlara yazacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 1 yıl önce

Sayın ORÇUN G., Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden 595287’nolu bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi hafta içi ve Cumartesi günleri 08:00-17:00 saat aralığında 444 3 300 numaralı Birmot İletişim Merkezi’miz üzerinden ya da www.birmot.com.tr üzerinden iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler