Antalya Birmot Jeep Servis Sorumsuzluğu!

Özdilek Özdilek14 Mayıs 2019 19:28

*Jeep Renegade servis fiyaskosu*

2015 ocak ayı trafiği çıkışlı Jeep Renegade aracım geçtiğimiz yıla kadar cam tavandan rahatsız edici şekilde ses gelmesi şikayetiyle defalarca Antalya Birmot yetkili servise gidip geldi. Tekrar tekrar yağlayıp hiçbir müdahale yok bulunduğumuz bölgenin sıcaklığının yüksek olmasından kaynaklı denilip geri döndürüldüm. En son 2018 Ağustos ayında açma tuşuna bastığım anda şiddetli bir kopma sesi geldi ve cam tavan açılmaz duruma döndü. Tekrar servise götürdüğümde parça değişmesi gerektiğini ve tarafıma 800 ₺ gibi bir fiyata mal olacağı söylendi. El mahkum kabul edip parça gelişini bekledim ve cam tavanın söylenilen parçası değiştirildi.

Aracımı normal bir şekilde kullanmaya başlamamın üstünden çok bir zaman geçmeden aracımın cam tavanı açık konumdayken tekrar arıza verdi ve kapanmayacak kilitli kaldı. Bunun akabinde hava şartlarının da kötü gitmesiyle uzun bir süre aracımı kapalı garajımda cam tavanı açık bir şekilde muhafaza ederek kullanamadım. Hava şartları normale döndü ve tekrar servise ulaşım sağladığımda bir kez daha benden 2500 ₺ gibi bir rakam istenerek ray sisteminin tamamen değişmesi gerektiğini söylediler. Kabul edip gerekli ücreti ödeyip yaptırdıktan Sonra aracımda birçok sorun ortaya çıktı. Önce ısı göstergesi bozuldu ve bunun için tekrar servise gittiğinde dikiz aynasındaki bir parçadan kaynaklandığı ve 1600 ₺ tutarı olduğu söylendi.

Geri dönüp karar aşamasındayken ne hikmetse bu sefer de sürücü tarafından yolcu tarafındaki camın açılıp kapanma fonksiyonunu kaybettim. Bunun için de benden cam motoru değişikliğini öne sürerek yüksek meblağda ücret istendi. Bunun da görüşme aşamasındayken aracım motoru kontrol ettirin uyarısı vererek üst üste 4. kez sorun yarattı. Bunun için de 1000 ₺ ücret istendi ve kabul edip parça değişimi için beklerken klimam arıza verdi.

Bugün motor uyarısı için gereken parçam değişti ama klimaya gene bir çözüm bulunamadı. Artık Antalya Birmot'un bu kötü ötesi çözüm bulamama, çözüm ararken başka bir parçayı sorunlu hale getirme alışkanlıkları son noktaya getirdi. Yetkililerden ve Birmot ailesinden bir çözüm bulmalarını talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 15 Mayıs 2019 08:28

Sayın ÖZDILEK C. Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-659865-W2D0 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler