24 Nisan
#11887051

Adana Birmot'ta Yedek Parça Sorunu ve Müşteri Hizmetleri Personelinden Şikayetçiyim!

24 Nisan 2019'da Adana Birmot'a gittim yedek parça bölümünden 3 adet parça fiyatı sordum bana arabanın oraya gelmesini check-up yapacaklarını vesaire ekspere sokacaklarını söylediler benim aracımdan size ne dedim al sana şaşı numarası al sana parça listesi 3 parçaya Allah aşkına fiyat vermiyorlar, parça parasını söylemek için 180 y TL artı KDV parası istiyorlar bu ne terbiyesizlik müşteri temsilcisi A*** hanım da aynı müşteri hizmetlerini arıyorum servisler ücret talep edebilir diyor sol ön çamurluk sol ön kapı sol arka kapı fiyat istediğim parçalar çok mu zor bunu PC'den bakıp müşteriye söylemek Fiat haricinde diğer marka servislerde böyle bir sorun yok yıllardır TOFAŞ Fiat'tan başka araba kapıya sokmadım ama bu saatten sonra bu ve buna bağlı alfa TOFAŞ Fiat Lancia para verip alır binersem bana ne derseniz şeyin bu saatten sonra.

Özgür Özgür 1.368 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Özgür25 Nisan

    Yedek parçadaki artist elemanla vede müşteri temsilciniz arzu hanımla gidin şikayet edin deyip bir müşteriye kapıyı gösteriyorsa hakkınızı buralarla arayın benim yapacak bir şeyim yok diyorsa çok müşteri kaybedersiniz

  • Birmot Temsilcisi25 Nisan

    Sayın ÖZGÜR ÖZDEN Y., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-655939-R4M5bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler