29 Kasım 2018
#11215082

Birissine.com Kargo Ücreti Mağduriyeti!

#417124 sipariş numarası ile 2 adet ürün sipariş ettim. Ürünü kargodan hiç almadan firmaya direk iade ettim. Firma ise ücretin iadesi esnasında iade kargo ücretini benden keserek ücretimi göndermiş. Halbuki sitenin http://www.birissine.com/garanti-ve-iade-şartları sayfasında Sürat Kargo ile iade edilen kargo ücretleri tarafımıza aittir ibaresi yer almakta. Ancak kendi yazdıkları şartlara uymadan ücret kesintisi yapmışlar.


Müşteri hizmetlerini aradığımda ise müşteri temsilcisi bayan durumu açıklayamadı ve sanırım yetkili olan başka bir şahısa aktardı. Erkek şahısta gayet normal bir durum olduğunu. Ücreti kesmeye hakları olduğunu. Benim kargodan teslim almam daha sonra tekrar kargoya vermem gerektiğini ancak bu durumda iade olabileceğini iddia etti. Ancak benim ürünü alma zorunluluğum yok.


Ürünü firmadan hiç almadan iade ettiğimi belirttim. Şahsın sitesinde yer ala garanti ve iade şartlarından hatta iade şartları arasında belirttiği 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanundan haberi yok. Gelişi güzel bir firma.

Oğuzhan Oğuzhan 16.345 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Oğuzhan04 Aralık 2018

    Tüketici Hakem Heyetine şikayet edildikten sonra parayı gönderdiler.

  • Birissine.com Temsilcisi02 Aralık 2018

    Değerli müşterimiz.Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır..Her türlü sorununuzda size en iyi hizmeti sunmak için yanınızda olduğumuzu hatırlatırız. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları