Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Bip Yedeklemem Olduğu Halde Geçmiş Mesajlarımı Göremiyorum

profile
21 Ekim 2022
2.120

BİP uygulamasını yaklaşık şubat ayından beri düzenli mesajlaşma uygulaması olarak kullanıyorum ve ilk günden itibaren yedeklemem açık. Rehberimdeki bir kişinin şu an 25 hazirandan önceki mesajlarıma ulaşamıyorum. 25 haziranda takılı kalıyor, daha yukarıdaki mesajlara ulaşmak için kaydırdığımda sanki hiç mesaj atılmamış ekran gibi boş bir ekran geliyor. Sürekli bu hatayı veriyor. Yardımcı olur musunuz? Ulaşmam gereken veriler için (BİP'ten gönderdiğim mesajlar, yıldızlı işaretledim lerim ve medya açısından) bu çok önemli. Lütfen yardımcı olur musunuz?

BİP web den tarafınıza mail gönderdim. Ancak bana yedekleme kullanıcının sorumluluğundadır diye bir cevap vermişsiniz. Yukarıda da belirttim yedeklemelerim tam. Lütfen yardımcı olur musunuz? Benim için çok önemli.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
BiP Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 5 sa 15 dk
BiP Logo
22 Ekim 2022 11:12

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konuyla ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. BiP'le ilgili tüm talep ve sorularınız için uygulama içerisinden "BiP - Daha Fazla- Ayarlar - Yardım - BiP Destek" adımlarını takip ederek bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, BiP Destek Ekibi

Songül
22 Ekim 2022 11:49

Otomatik cevap vermezseniz sevinirim. Zaten BİP destekten yazıp size mail ilettiğimi şikayetimde belirttim.

Songül
22 Ekim 2022 11:51

Kısa sürede incelemenizi ve sorunumun çözülmesini diliyorum teşekkürler.

BiP Logo
24 Ekim 2022 18:56
Songül
24 Ekim 2022 19:05

Sayın BİP destek ekibi. Bana 21.10.2022 de göndermiş olduğunuz e posta sorunuma bir cevap değil. Bana yedeklerin alınması müşterinin sorumluluğundadır diye bir cevap vermişsiniz. Bipin kendi veri tabanında sakladığınız a dair bir ibare bulunmakta BİP uygulamasında. Nasıl olur da mesajlarıma uygulamanın hatası yüzünden ulaşamam. Diğer uygulamalarda yedekleme yaptığın sürece silinmiyor da mesajlarımız medyalarımız bu uygulamada nasıl olur da silinir. Ben yedeklemelerimi eksiksiz yaptım lütfen yardımcı olun. Öncesindeki mesajlarımı ve medya dosyalarımı kendi veri tabanınızdan bana iletmenizi talep ediyorum.

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Bip Üzerinden Arama Yapamıyorum

profile
05 Ekim 2022
4.844

Uzun zamandır BİP arama paketi kullanmaktayım. Birkaç ay önce BİP de arama yapabilmeniz için hattınızın telefona takılması gerekir bildirimi aldım. Yu...

2 Destek
1 Yorum

Turkcell BİP 5te5 Penaltı Sorunu

profile
6 gün önce
169

Yıllardır kullandığım BİP servisi olan 5te5 penaltı geçen ay olduğu gibi yine sorun yarattı bir daha bu servisi kullanmayacağım. Faturama yine uygulama hatası yüzünden 150.45 TL yansıtıldı ve internet hattıma tanımlanmadı ücret iadesi talep ediyorum. Lütfen bu servisi düzeltin ya da 5te5 penaltı ser...

Turkcell GB Ödülü Hatta Yüklenmemesi

profile
3 hafta önce
123

Turkcell ödül avcıları 3 GB ödülünü kazandım ama daha önce aldınız diyerek paketi hattıma yüklenmiyor. Bu iki sefer oluyor. Turkcell artık buna bir çözüm bulsun. İki seferdir aynı sorun olmaz. Gerçekten böyle büyük bir şirketin bu küçük hataları yapması çok gülünç.

BiP Ödül Avcıları Hata

profile
23 Temmuz
304

Ödül avcılarındaki günlük 3GB hediye internet ödülünü kazandım fakat bu ay almamış olmama rağmen daha önce alınmış uyarısı verdi. Sonra 5 GB için görevleri yaptım yine aynı sorun ödülü daha önce aldınız uyarısı sorunu düzeltirseniz yani gereğini yaparsanız memnun olurum.

BiP Ödül Avcıları Hata

BiP Bipten Arama Yapamıyorum

profile
11 Temmuz
382

BİP'te arama başlatamıyorum. Sürekli arama başlatabilmeniz ve alabilmeniz için BİP'e kayıtlı sim kartınız telefonunuzda takılı ve Wi-Fi kapalıyken bipi yeniden açmanız gerekmektedir. Hatası alıyorum, her şeyi eksiksiz yapmama rağmen yine de arama yapamıyorum. Lütfen bu sorunu çözülsün artık

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
BiP Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 5 sa 15 dk
Benzer Şikayet Yaz