30 Kasım 2016
#7070396

Bimeks Yasal Servis Süresi Geçen Bozuk Ütü!

Yaklaşık 2 ay önce İzmit /Real Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan mağazanızdan Fakir marka ütü satın aldım. İlk kullanışımda, ütü bozuldu. 21 Ekim'de bozuk ürünü aldım. Mağazanıza geldim, bir hizmet talep formu oluşturuldu. Ürün takip no.: 1610210***. Formun altında yer alan bilgide yasal servis süresinin 20 iş günü olduğu belirtiliyor. 22 Kasım'a kadar hiçbir şekilde bir geri bildirim yapılmadı. 0850 222 50 22 numaralı telefonu arayarak bilgi istedim.


Ürünün yasal servis süresinin aştığını ve şikayet açabileceklerini bildirdiler. Bugün 29 Kasım, yaklaşık 1 buçuk aydır ütüm yok, alabildiğim tek bilgiyse "ürünün teknik serviste olduğu". Ben şu süreden sonra bilgi değil ütümü istiyorum. Bu aşamada Bimeks hiçbir şekilde müşterisinin hakkını korumayacaksa ne anladım bu işten? Acil olarak konuyla ilgili dönüş yapılmasını ve bu saçma müşteri ilişkileri zihniyetine son verilmesini istiyorum!

Eylül Eylül 516 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Eylül05 Aralık 2016

    Yoğun çabalarım sonucunda Türkiye sınırları içerisinde aramadığım yer kalmamasına rağmen ütümün izini buldum. Bu süreçte negatif olarak emeği geçen tüm Bimeks yetkililerini nefretimilerimi sunmak istiyorum. Fakir ürünümün değişimine karar vermiş 20 Kasımda, 28 Kasım'da da Bimeks'! E göndermiş. Gel gelelim Bimeks'in operatörlerinin bilgisi yok. Size tavsiyem böyle durumlarda doğrudan bayiiye ulaşın. Bayideki arkadaş ben bi depoya bakayım diyerekten 2 aylık sonumu sonuca bağlamış oldu. Depodaymış benim yeni ütü. Ve sanırım 1 haftadır da oradaydı. Her neyse kişi kendinin müşteri hizmetleriymiş meğer. Kendi kendime şikayetimi ettim sonumu çözdüm. Bimeks de bir zahmet kapatsın gitsin dükkanı, bu iş bize kaldıysa...

  • Eylül05 Aralık 2016

    Merhaba, bilginiz için konuyla ilgili olumlu-olumsuz hiçbir geri dönüş yapılmamıştır.

Ziyaretçi Yorumları