Bimeks Tam Bir Fiyasko

Ömer Ömer13 Ekim 2016 11:01

Yaklaşım 2,5 yıl önce Bimeks'ten LG G3 telefon aldım. Alırken bana +3 yıl Bimeks garantisi adı altında sigorta yaptılar. Sigortanın içeriğini sorduğumda servisteki tüm her şey bizim sigortada geçerli dediler. Neyse telefonu yaklaşık 1 ay önce Bimeks'e arıza için gönderdim. Telefonumun arızası çağrı geldiğinde kendiliğinden resetleniyor. Telefon %20 olunca kapanıyor. Sim karttan şüphelendim. Sim kartımı yeniledim. Telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm. Arıza devam ediyor.

İzmit LG servisine gittiğimde LG G3 'un bir serisinde kronik hastalık olduğu ilettiler. Garanti bittiğinden müdahale edemeyeceğini belirtti. Bende buna istinaden Bimeks'e götürdüm ve verdim. Bimeks bayan müşteri hizmetleri arıyor. Yazılım atıldı pil arızalı 65,00 TL ücreti vardır diye bende kabul etmediğimi söyledim. Telefon 2 gün sonra SMS geldi. Telefon yazılım atılarak pil değişmeden gönderildi. Teslim aldım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ömer 13 Ekim 2016 10:22

Teslim aldıktan sonra sim kartımı taktım yine resetleniyor yani arıza devam ediyor. Tekrar gönderdim. Müşteri hizmetleri aradı yine aynı şeyi söyledim. Kabul etmiyorum ve telefonumun değişimini talep ediyorum. Gelişmelerden haberdar edeceğim sizlere dostlar.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler