Bimeks Su Geçirmez Xperia Z Su Geçirdi Diye Garanti Dışı Kaldı

Muhammed Muhammed22 Mayıs 2015 15:27

Bir yıl kadar önce Samsun Piazza AVM'deki Bimeks'ten xperi z aldım. Cihaz son zamanlarda şarj olmamaya başladı. Ayrıca şarj kapağı da gevşemişti ve kendiliğinden çıkıyordu. Ekranın sol kenarında da hafif bir karartı yukarıdan aşağı doğru uzanıyordu. 17 Mayıs 2015'te Bimeks'e teslim ettim.

4 gün sonra gelen telefonda şarj soketi ve şarj ünitesi kapağının değişeceği ekranın değişeceği ve anakartta sıvı teması olduğu için temizleneceği söylendi ve 590 TL ücret talep ettiler. Ben kabul etmedim. Cihazın su geçirmez özelliği olduğu halde ondan da beni sorumlu tuttular. Ekrandaki karartı haricinde hatam olmadığını düşünüyorum. En kısa zamanda bana dönüş yapılmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Bimeks Logo Bimeks 22 Mayıs 2015 15:38

Sayın İlgili, Tarafımıza iletilen konu ile ilgili olarak satış sonrası hizmet garanti belgesinde yeralan firma ve/veya anlaşmalı servisler tarafından verilmektedir. Yetkili teknis servis tarafından yapılan kontrollerde kullanıcı hatasının tespit edilmesi durumunda onarım ücreti istenmekte ve arızaya bağlı olarak parça değişmesi gereken durumlarda onarım ücretleri yükselmektedir. Garanti koşulları hakkında detaylı bilgiye yetkili teknik servislerden ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Bimeks Müşteri Hizmetleri 0 850 222 50 22

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular