Bimeks Bilgisayarımı Kırdılar, Yenisini Vermiyorlar!

Kübra Kübra10 Temmuz 2015 09:13

2014 Haziran'da Bimeks bayiinden bir adet Lenovo z510 aldım. Zaman içerisinde garantiye gitmesini gerektiren problemler çıktı Bimeks'e tekrar götürdüm. Garanti kapsamında ana bayiye gönderdiler. Ana bayide düşürüp bilgisayar kasasının sol tarafını çatlatmışlar. Bu hasarı oradakiler yaptığı halde benden 135 lira ek ücret istediler.

Ben bu parayı ödemeyeceğimi hasarı onların gidermesi gerektiğini belirttim. Bir müddet sonra hatalarını kabul ettiler ve bana yurt dışından parça istediklerini söylediler. Yurt dışından parça gelmedi. Lenovo ana bayisi buradaki Bimeks'e bana bilgisayarımın yenisinin iade edilmesini söylediler. Bana kaç zamandır aynı model yeni bilgisayar verilmiyor. Şikayetçiyim!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Bimeks Logo Bimeks 11 Temmuz 2015 09:22

Sayın İlgili, Tarafımıza aktarılan konu ile ilgili olarak detaylı sorgulamaların yapılabilmesi için aşağıda ki link üzerinden konunun özeti ile birlikte fatura bilgilerinizi iletmenizi rica ederiz. http://www.bimeks.com.tr/musteri_hizmetleri/genel_talep.aspx Saygılarımızla Bimeks Müşteri Hizmetleri 0 850 222 50 22

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler