24 Haziran
#12157669

Bim'in Bilgisiz Personeli!

23.06.2019 tarihinde Bim Isparta Karaağaç mağazasından 4 adet Kilim minder aldım; ancak bu minderler aldıktan sonra çok ince ve kullanışsız geldi. Aynı gün, daha poşetinden çıkarmadan iade için mağazaya gittim, mağaza çalışanı H** Ş*** isimli personel faturayı ibraz etmeme rağmen, muhakkak slip gerektiğini söyledi, aksi takdirde ürünleri iade alamayacağını söyledi.


Benim tüketici kanunu uyarınca iade işlemlerinde fatura ibrazının yeterli olduğu konusunda ısrarlarım sonucu müdürü arayacağını söyledi ve gitti, 30 dakika boyunca görünmedi, eşim ve küçük bebeğim dışarıda güneşin alnında yarım saat beklediler, işlemleri son derece yavaş ve bilgisiz bir biçimde sürdürdü.


Daha sonra telefonla yardım alarak, her adımı yavaş biçimde yaparak pos makinesi başında uzun süre beklemek zorunda kaldım. Personel bilgisizliği ve hatalı tutumu yüzünden mağduriyet yaşadık. Bim'in personele yeterli ve gerekli eğitimi vermesini ve gerekli denetimleri yapmasını öneriyorum bir müşteri olarak. Orada 3 çalışandan sadece bir tanesi iade işlemini biliyorum deyip öne çıktı, o da müşteri mağduriyeti yarattı.

Gökhan Gökhan 10.983 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları