23 Kasım 2018
#11189332

Bim Satın Almak İstediğim Ürün Verilmedi!

23.11.2018 tarihinde oturduğum mahalle de sürekli alışveriş yaptığım Bim mağazasından Aktüel ürünler arasında yer alan elektrikli fırını almak istedim.


Mağazaya sadece 1 adet geldiği ifade edilen fırını alıp kasada ödemesini yapmak istediğim sırada kasiyer bu ürünü satın alamayacağımı, bu ürünün saat 8:30’dan beri kapıda bekleyen başka bir müşterinin hakkı olduğunu söyledi.


Bende bunun üzerine 8:45 de kapıda beklemeye başladığımı mağazadaki ürünü ilk ben aldığımı, ürünün benim hakkım olduğunu ifade ettiğim halde kasiyer ürünü kasadan geçirmedi. Benim bu konuda ısrarcı ve kararlı olmam karşısında kasiyer diğer müşteriye ürünü benim elimden almasını söyledi.


Hatta o müşterinin yanına başka bir tanıdığı da gelerek 2 kişi benim ürünü onlara teslim etmem konusunda ısrar ederek tartıştılar. Bende tartışmanın daha fazla büyümemesi için ürünü onlara teslim ettim.


Olaya karışan kasiyer, kasaya götürdüğüm üründen vazgeçmemi sağlamaya çalışmış, başarılı olamayınca da beni diğer müşteri ile karşı karşıya getirerek baskı ve tehdit ile üründen vazgeçmemi sağlamıştır.


Bu yaşanan olayda; ben sağduyulu davranarak tartışmanın daha fazla büyümemesi, istenmeyen olaylar yaşanmaması için ürünü diğer müşteriye vermek zorunda kaldım ve bu olaylara mağaza da bulunan diğer müşterilerde şahit olmuştur. Kamera kayıtlarından da bu olayı detayları ile birlikte görebilirsiniz.


Olayda ilgisi olan kasiyer, mağaza sorumlusu olduğunu söyleyerek ‘’istediğim yere şikayet edebileceğimi, kendisinin ürünü istediği kişiye satabileceğini, buna kimsenin karışamayacağını’’ söyleyerek ürünü satın almama müsaade etmemiş, diğer müşteriler önünde ürünü elimden aldırarak rencide olmama neden olmuştur.


Ürünü benden alıp sattığı diğer müşteri, Bim mağazasının karşından bulunan Kahvehane 'in sahibidir. Kasiyer, ürünü satın almama engel olmuş ve daha önceden tanıdığı anlaştığı müşteriye ürünün satışını yapmıştır. Maalesef olayın geçtiği mağazada Aktüel ürünler mağaza çalışanları tarafından kendileri, eş/dost ve tanıdıkları için ayrılmakta ve satışa sunulmak üzere reyona açılmamaktadır.


Bim mağazalarında aktüel ürünlere perakende müşteriler maalesef ulaşamıyor. Bu promosyonlar perakende müşteriler için yapılmaktadır. İndirimli ürünler perakende müşterilere ulaşmadığı zaman yapılan bu kampanyaların da müşteri gözünde inandırıcılığı kalmayacak, müşterilerde şüphe oluşmasına neden olacaktır.

Tahsin Tahsin 2.560 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler