Bim Personelin Saygısızca Kasada Bağırıp Ürünü Elimizden Almak İstemesi

Merve Merve18 Ekim 14:26

 17.10.2020 polis koleji şubenizde büyük bir terbiyesizlik yaşadım. Bir gün önce aldığım tatlı tabağına (6 adet) 90 TL ödedim. Komşumun da aynı tabağı kutulu şekilde 6 adet 15 TL fiyat ile aldığını öğrendim. Yanlışlık olduğunu düşünerek BİM’e gittik. Elimizdeki fişler ile kasadaki görevliye anlattığımızda evet yanlışlık var diye müdürü çağırdı. Bu kişi fişleri inceleyerek bize bir açıklama yapmadan bir bayan personel arkadaşını çağırdı (sarı saçlı kilolu bir bayandı) arkadaşına ikisini de iade al uğraşma dedi. Ben de ürünü beğendiğimi neden benim fişimde farklı geçildiğini sordum. Bayan olan personel bize çok çirkin bir tavırla yanlışlıkla olmuş tek satılıyor, reyonda da fiyatı böyle komşunuz yanlış almış iade etmesi gerekiyor. Bu bizim cebimizden çıkacak İçin rahat edecekse al kullan vebali size gibi yüksek sesle tavırlı şekilde ürünü elimizden çekerek aldı. 

O kadar saygısızca ve yüksek sesle konuştuğu için sırada duran erkek bir müşteri de bu şekilde bağıramazsın diye bayan personeli uyardı. Ben kendi ürünümü iade ettim ama komşumuzun etmedik, çünkü yapılan yanlışlık bizim hatamız değildi. Personelin tavrı çok kötüydü. Komşumda bu duruma çok üzüldü. Hem haklıyız hem saygısızca elimizden ürün alınmaya çalışıyor. Gerçekten dün eve geldiğimde çok üzgündüm bu duruma. Bize düzgün bir açıklama yapmadan bir kusura bakmayın,   yanlış geçilmiş bu ürün siz almanız gereken şekilde almışsınız ama komşunuz yanlış almış diyerek açıklama yapmak yerine ürünü elimizden almaya çalışması ve kasadan gidip biz diğer erkek kasiyere anlatırken tekrar tartışmaya gelmesi çok  saygısızcaydı.

Bayan olan personelin tartışmak için tekrar geldiği Mağaza kayıtlarınızda vardır bakıp inceleyebilirsiniz olayları 17.10.2020 tarihi saat 18:00 20:00 arasında yaşanan bir olaydı. Tam olarak saati net hatırlayamıyorum. Bir personelin olayı anlatmak yerine bu kadar saygısız bir şekilde bağırarak haklı çıkmaya çalışması çok yanlış bir davranış. Bence diğer kasiyer müdürüm diye gelen kişi bizden özür diledi. Bu konu ile ilgili bende siz değil bayan arkadaşınız özür dilemeli. Bir müdürün yanında bu şekilde konuşmamalı dediğimde o kişinin de müdür olmadığını öğrendik. Ben bize bağıran bayan arkadaşınızla ilgili müdürünüzle konuşmak istiyorum dediğimde, müdürün olmadığını söyledi. İlk defa böyle bir şikayet yazıyorum ama inşallah şikayet yerine ulaşır ve bir daha bu şekilde hiç kimseye o kadar müşteri içerisinde yüksek sesle bağırarak kimseyi rencide etmez.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Berat 21 Ekim 18:49  

    Kasada bağırdı

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler