Bim Marketlerden Elektronik Ürün Aldım Pişman Oldum

Melike Melike1 hafta önce

Bim marketlerden küçük olması ve taşınma kolaylığı nedeniyle aldığım alfa 110 a notebook aldığım ilk hafta itibari ile on dakika da bir Mavi ekran vererek kapanmaya başladı. Birkaç ay sonra klavye tuşları basmadı. Akademik çalışmalarım nedeni ile sadece World kullanmak maksatlı aldığım bilgisayarda bir makalemi bile yazamadım. Bilgisayarımı çeşitli seyahatler nedeni ile ancak on gün kadar evvel servise gönderdim.

Bu süreçte verdiği her Mavi ekran hatasını ve klavye sorunu telefonum ile fotoğrafladım. Garanti süresi inde olmasına rağmen bugün sabah aldığım bir mesaj beni şok etti. 125 TL ödeme yapmamı isteyen firma daha ilk şoku atlatmadan ödemeyi yapmadığım takdirde ürünümü tamir etmeden göndereceğini yazmış gerçekten her iki firmayı kınıyorum ödemeyi yapmayarak konuyu Tüketici Hakları'na taşıyacağım. 

aldığım ilk haftadan beri burnumdan geldi. Uçmasını değil sadece yazı yazmasını beklediğim bilgisayar ani kapanmaları ve klavye sorunları ile beni sürekli meşgul etti. Kusurlu ürün sattıkları gibi garanti süresi içerisindeki üründen para talep etmek nedir? Marketten aldığım HP marka yazıcı da da aynı sorunu yaşamıştım. O üründe sadece 1 ay çalıştı kartuş sorunu çıkarttı. Akıllanmadım. 

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler