06 Temmuz 2017

Biletix.com Yardım Konusunda Sıfır!

7 Temmuz'da gerçekleşecek olan Smash The House için aldığım biletlerimi, 11 Haziran'da Biletix.com üzerinden satın alıp, 12 Haziran'da Biletix'ten bastırdım. Evin içinde dekor değişikliği sırasında kaybolan biletlerimi, ne yaptıysam bulamadım. Biletix müşteri hizmetlerini aradığımda ise bana yönetmelikteki yazıyı dümdüz okuyup bir şey yapamayacaklarını söylediler. Tamam kabul, bu yönetmeliği bende okudum ancak bu kadar heyecanla beklenilen festival için insanlar bu derecede mağdur bırakılmamalı.
Bilete ait her türlü bilgim her şeyim elimde mevcut ama yardımcı olma konusu sıfırın altında sıfır. İnanılır gibi değil.


Maliye Bakanlığı'ndan verilen resmi evraklar kayıp olduğunda veya çalındığında aslı gibidir ibaresi yazılarak aynı nitelikte kullanılabilir ibaresi için hiçbir cevap vermiyorlar. Neden barkod basılıyor o zaman, girişte elle koparmak için mi sadece?

Kuthay 304 Okunma

Cevaplar

  • Kuthay06 Temmuz 2017

    Şikayetimde de belirttiğim gibi, yardımcı olmak yerine, yönetmelik yazısını copy paste yapan ellerinizi zahmete soktuğum için kusura bakmayın Biletix!

  • Biletix.com Temsilcisi06 Temmuz 2017

    Değerli müşterimiz, Organizatörler, gösteri mekanları, spor kulüpleri gibi müşterimiz olan kurumlar tarafından belirlenen kurallar gereğince, zarar görmüş, çalınmış, kaybedilmiş biletler, Biletix tarafından tekrar basılmaz. Kaldı ki, Biletix ’ten satılan tüm biletler Maliye Bakanlığı damgalı olup Perakende Satış fişi niteliğinde olduğundan, mali açıdan da biletlerin yeniden basılmasının imkanı bulunmamaktadır. Ayrıca, bahsi geçen biletler için iade ve değişiklik de yapılamaz. Bilginize sunarız. Saygılarımızla Biletix Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön