17 Nisan 2013

Biletix.com Satın Aldığımız Bileti Uyarmadan İptal Ettiler!

6/2/13 te çocuğum için 1 adet Justin Bieber konser biletini üst kategoriye çıkartarak satın aldım. Bursa'dan oğlumu ben getirecektim. Martta 2 Mayısta yurtdışı seyahatim olduğu netleşti. Bursa'daki satış ofisinizden bileti iade edemeyeceğimi öğrendim. Bu nedenle aldığım fiyattan ilan verdim. Oğlum ısrarla da gitmek isteyince, bir yakınımdan rica ettim, ancak ilanı unutmuşum ve bugün sizden gelen sms te biletin iptal edildiği bilgisi ulaştı, çağrı merkezinizi aradım ve konuyu ilettim. Düzeltimesi gereğini rica ederim. (üst kategoriye çıkarken; ilk bilet basımı için 5 TL ödedim, bileti 328 TL ye almıştım (ANQAC), kredi kartıma 323 TL iade ettiniz. Söz konusu bilet 534+10 = 544 TL, ben 540 TL yazmıştım.

Bülent 86 Okunma

Cevaplar

  • Bülent 25 Nisan 2013

    Sayın Biletix Yetkilileri/si, Şikayetimle ilgili olarak haber vereceğiz diye yazmıştınız,gişeden aldığımız bileti internetten koşulları okumadınız diye (nasıl bir zorunluluk), bilette bir şey yazmıyor iptal ettiniz. 8 gün geçti ,konsere 1 hafta kaldı ve paramızı ne zaman ödeyeceksiniz ya da biletimiz geçerlidir diye dönermisiniz lütfen...

  • Bülent 17 Nisan 2013

    İlettiğiniz mesajda sadece iptal edildiği bedeli için organizatör firmaya talepte bulunacağınız belirtiliyor.Ben biletimi geri istiyorum.İNsanlara 3 ay önce bilet satmak, sonra da geri almıyoruz demek ilginç.İnsanlar ne yapabilir bu konuda, erken rezervasyonlarda bile sigorta var, sizde yapın o zaman.ben para kazanmak için ilan vermedim sonuçta.Bu durumu bütün sosyal çevremde ve medya da bildireceğim.

  • Biletix.com Temsilcisi17 Nisan 2013

    Sayın Akyıldız'a şikayeti ile ilgili yazılı bilgilendirme yapılmıştır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön