09 Temmuz
#12241941

Biletix'ten Turkcell Platinum Kampanyasıyla Bilet Sorunu

8 Temmuz 2019 tarihinde Biletix internet sitesi üzerinden Turkcell Platinum kampanya kodunu kullanarak 3 adet bilet aldım ve yaklaşık bilet başı 24 TL indirimli olarak bilet aldım. Ertesi gün Biletix gişesine gittiğimde adıma bilet olmadığını söylediler ancak kredi kartımdan para çekilmişti. Biletix müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmede paramın iade olacağı söylendi. Buraya kadar her şey kabul edilebilir ancak yeniden bilet almak istediğimde Turkcell kampanya kodunu kullandığımı ve bir daha kod kullanamayacağımı bu mağduriyetin Biletix'ten kaynaklandığı için orayla görüşmem gerektiğini söyledi. Biletix ise kodun kendileriyle ilgili olmadığını beyan etmektedir. Anladığım kadarıyla tek suçlu benim. Biletix'in sisteminden kaynaklanan bu sıkıntıyı Biletix'in çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Biletix'in muhasebesini aradığımda (0 212 365 00 00) santral muhasebeyi bağlıyor ama muhasebe telefonlarıma bakmıyor. Konser bileti alma işlemim bu kadar zor olmamalıydı. Biletix yetkililerinin bu duruma el atacaklarını ve mağduriyetimi gidereceklerine inanıyorum.

Serkan Serkan 234 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serkan'ın Teşekkür Mesajı12 Temmuz

    İlgi ve alakanız için muhasebeden alper beye çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  • Serkan11 Temmuz

    Biletix ile ile ilgili dün buradan paylaştığım şikayetime bugün dönüş sağlayarak çözüm sağlayan Biletix ve Turkcell yetkililerine, ilgi ve anlayışları için çok teşekkür ederim.

  • Biletix Temsilcisi10 Temmuz

    Sayın Ö., Başarısız işleme ait kartınızdan fazla çekim olan tutarınız kartınıza iade edilecektir. İşleminizle ilgili diğer talebiniz için de gün içinde tarafınızla iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, Biletix Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları