Cevaplar

profile-icon İlayda 2 hafta önce

Teşekkürler, Dünya çapında oluşan olumsuz durumda kendi kalitenizi ve firmanızın maalesef gözümüzde düşürdüğünüz için, teşekkürler.

profile-icon İlayda 2 hafta önce

Dünya çapında gelişen bu olumsuz durum karşısında cevaplarınız kabul edilemez ve utanç vericidir. Zor bir süreçte nasıl davrandığınızı gördük. Yıllarca Biletix kullanmış biri olarak bu süreçteki başarısızlığınız ile çok müşteri kaybetdeceksiniz. Normalde deprem, darbe vs. Olağanüstü herhalde iptaller gerçekleşir. Siz yapmak istemiyorsanız, haksız kazançlarınız ve bu itibarsız tavrınız şirketinizin maalesef adını lekelemeye mahkumsunuz. Hukuken de hakkımı arayacağımı bildiririm.

Biletix Logo Biletix 2 hafta önce

Sayın Tan, Güvenliğiniz her zaman birinci önceliğimizdir. Biz de gelişmeleri yakından izliyoruz ve yerel otoritelerin açıklamalarını takip ediyoruz. Şu anda T.C. Hükümeti'nin ve/veya etkinlik organizatörlerinin etkinliklerin iptali yönünde tarafımıza bir bildirimi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, iptal talebinizi etkinliği düzenleyen organizasyon firmasının yetkililerine ilettik ancak iade onayı kabul edilmediği için maalesef talebinize olumlu yanıt veremiyoruz. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla Biletix Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon İrem 2 hafta önce  

    Telefonlara da dönmüyorlar, Jolly Joker Ankara da hiçbir etkinliğini iptal etmiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler