12 Ocak
#13434129

Biletix'in Çoklu Hizmet Bedeli Alması Ve Kötü Müşteri Hizmetleri

Biletix üzerinden alacağım tiyatro biletine önce her bir bilet için hizmet bedeli adı altında 5.50 TL ekleniyor. Daha sonra işleme devam ettiğimde Hızlı Bilet adı altında 3.50 TL daha para ekliyor. Hızlı Bilet sizin bir hizmetiniz değil mi? Kaldı ki şirketler kağıt ve kurye işlemlerini azaltıcı dijital yöntemlere gittikçe bunun son kullanıcıya teşvik olarak yansımasını beklerken, yani aslında Hızlı Bilet tercihimin bir indirimle sonuçlanmasını beklerken yeni bir ücret kesiliyor. Bir yazılımcı olarak söylüyorum, PDF ve kare kodu gönderen bir insan yok karşıda, hepsi otomatik olan şeyler. Bir banka online faturaya geçmeniz için size neler teklif ediyor, bir de Biletix e bakın, "Daha fazla nasıl para alabilirim" in hesabını yapıyor.


Gelelim ikinci ve daha büyük soruna. İlk paragrafta yazdığım her şeyi arayıp müşteri hizmetlerinden M** hanıma da söyledim. Kendisi her ne kadar cümlelerimin bitişini beklemese de ben birkaç kere denedim ve sonunda dayanamayıp bunu ona da söyledim. Bir müşteri hizmetleri çalışanı sırf daha önce aynı cümleleri duydu ve cevapları hazır diye nasıl olur da karşısındaki müşterinin sözünü kesme hakkına sahip olabilir. Her şeyi tek tek sabırla anlattım ve hiçbir saygısızlık yapmadım ama karşılığında çok kötü bir muamele gördüm. Şimdi gidip gişeden işlem yapacak hem kendi cebimden daha az para çıkacak hem de size daha az havadan para kazandıracağım.

Ulas Ulas 322 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Biletix Temsilcisi13 Ocak

    Sayın S., Biletix, diğer tüm ticari şirketler gibi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Türk Ticaret Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ve Türk Vergi Mevzuatı çerçevesinde kurulmuş olup, konser, sanat, spor etkinlikleri düzenleyen organizasyon firmaları ve spor kulüpleri adına bilet satışı yapan aracı bir kurumdur. Kurulduğu günden bu yana satış politikalarının ve uygulamalarının tüm detaylarını tüketiciler ile eksiksiz bir şekilde paylaşarak bilet satışı yapmaktadır. Aynı zamanda Türk Ticaret Kanunu’na ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunlarının tüm maddelerini doğru ve eksiksiz olarak uygulayarak hizmet vermektedir. Çağrı merkezimiz, internet sitemiz, Türkiye çapında bir çok satış noktamız ve mobil biletleme platformları ile, izlemek istediğiniz etkinliklerin biletlerine daha hızlı, kolay ve güvenilir yollardan ulaşmanızı sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca herhangi bir sebeple etkinliğin gerçekleşmemesi durumunda, ödemiş olduğunuz bilet bedellerinin iade edilmesi de Biletix’in güvencesi altında. Bunun karşılığı olarak da bilet bedeline ilave olarak hizmet bedeli alıyoruz. Şirketimiz verdiği hizmetlerin tüketicilere bir artı değer kazandırdığını düşünerek serbest piyasa kuralları gereğince verdiği hizmete bir değer biçmektedir. Tüketiciler ise verilen hizmet ile karşılığında istenen değeri birbirine uygun bulduğu takdirde Biletix'ten alışveriş yapmakta aksi takdirde alternatif yolları tercih etmektedirler. İşlem bedeli, internet, çağrı merkezi ve mobil uygulamalardan yapılan satışlarda bilet başına değil işlem başına eklenen bir ücrettir. Bu ücret, siparişinizin alınması, biletlendirme sistemimize işlenmesi, elektronik biletlerinizin oluşturulup sistemimizde korunması ve tarafınıza iletilmesi ya da klasik kağıt biletlerinizin kurye ve etkinlik mekanı için teslimata hazır hale getirilmesi gibi hizmetleri kapsar. İşlem bedeli tutarı, önceden siz değerli tüketicilerimize ve müşterilerimize bildirilir ve sizler de bilginiz ve onayınız dahilinde, bu tutarları da ödemek suretiyle biletinizi alırsınız. İşlem bedeli ödemek istemediğiniz takdirde, biletlerinizi perakende satış noktalarımızdan satın alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi hakkındaki şikayetiniz ile ilgili olarak da ses kayıtları incelenerek gerekli uyarıların yapılması sağlanacaktır. Bu konuda verdiğiniz geri bildirim için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Biletix Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler