Biletix.com Müşteri Memnuniyetsizliği!

Erdal Erdal20 Ekim 2018 20:36

Kızım 15 yaşında ve bundan yaklaşık 2-2.5 ay önce büyük bir heyecanla benden 20 Ekim'de, Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşecek Benim Festivalim etkinliğine kendisi ve arkadaşları için 4 adet bilet almamı istedi ben de aldım, bu sabah büyük bir heyecanla evimizden (Beylikdüzü) çıkıp arkadaşlarıyla buluşmak üzere Nişantaşı City's AVM'ye gitti, saat 17.00 civarında beni aradı ve biletini evde unuttuğunu AVM'deki Biletix gişesindeki ablaya durumu anlattığını, yapacak bir şey olmadığı konsere gidemeyeceği yanıtı aldığını belirtti. Ben de odasındaki bileti alıp fotoğrafını çekerek WhatsApp yoluyla kendisine ilettim tekrar gişeye gidip bilet fotoğrafını göstererek biletin tekrar basılmasını talep etmesini söyledim ve aldığı yanıt yine aynıydı ''olmaz'', üzülmemesini, beklemesini, müşteri hizmetleriyle konuşup halledebileceğimi söyledim, mh'ni aradım telefonuma yanıt veren H** isimli temsilciye derdimi anlattım ve kendisi de beklememi kısa süre içerisinde yanıtlayacağını söyledi, H** bey iyi niyetliydi ve anladığım kadarıyla o da talebimin makul olduğunu düşünüyordu, öyle ya numaram, kaydım, kaç bilet aldığım, ne zaman aldığım hepsi ekranda yer alıyordu, bir süre bekledim ve büyük bir şaşkınlıkla talebime organizasyon tarafından olumsuz yanıt verildiğini öğrendim, kendisine bu durumun onunla ilgisi olmadığını ama 15 yaşında bir çocuğu 50 lira için mutsuz eden bir zihniyet. Böyle müşteri memnuniyeti sağlanamayacağını, sonuçta bir taksiye atlayıp biletini kızıma götürebileceğimi ama daha kolay yolu varken bu kadar katı bir bakış açısının çok kötü olduğunu büyük bir öfkeyle ilettim.

Şimdi sormak istiyorum, Biletix numaramdan kim olduğumu, 4 bilet aldığımı vb. Her şeyi çok net görebiliyor olmasına rağmen bu inisiyatifi neden kullanmaz?

Olabilecek en kötü senaryo ben ve kızımın Biletix'i kandırmaya çalışmamız ki bunun bedeli de en fazla 50 TL ve belirli sayıdaki seyirci sayısına 1 fazla kişinin eklenmesi değil mi (numaram, adresim her şeyim var üstelik), bunlar mı 15 yaşında bir çocuğun mutlu olması mı hangisi Biletix?

Son sorum şu; çalışanlarına (H** isimli müşteri temsilcisinin danıştığı kişi her kimse) 50 TL için bile inisiyatif kullanmayı öğretemeyen, bunu yaparak elde edebilecekleri müşteri memnuniyetini kaçıran çok ama çok büyük kurumsal laflar eden sevgili Biletix kurumsal vicdanınız var mı varsa lütfen düşünüp taşının ve bana yanıtınızı iletin, inanın bana yetecek.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Erdal 21 Ekim 2018 16:20

Ay ne aydınlatıcı, ne kurumsal bir cevap, ben de size bunu anlatmak istemiştim zaten, yazık çok yazık

Biletix Logo Biletix 21 Ekim 2018 15:57

Değerli müşterimiz, Biletix, konser, sanat ve spor etkinlikleri düzenleyen organizasyon firmaları ve spor kulüpleri adına bilet satışı yapan aracı bir kurumdur. Organizatörler, gösteri mekanları, spor kulüpleri gibi müşterimiz olan kurumlar tarafından belirlenen kurallar gereğince unutulmuş / kaybedilmiş biletler, Biletix tarafından tekrar basılmaz. Biletix ’ten satılan tüm biletler Maliye Bakanlığı damgalı olup Perakende Satış fişi niteliğinde olduğundan, mali açıdan da biletlerin yeniden basılmasının imkanı bulunmamaktadır. Ayrıca, bahsi geçen biletler için iade ve değişiklik de yapılamaz. Bilginize sunarız. Saygılarımızla Biletix Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler