08 Ocak
#13406428

Biletix Yalan Beyan!

Ref: NUGG6 06/01 de, Biletix sitesinden 14 Ocak Evlat oyununa 3. Kategoriden 3 bilet aldım (toplam 270 TL). Site koltuk seçimi vermiyor ancak sitede Biletix'in, ' seçtiğiniz kategorideki en güzel yeri verecektir' diye beyanı var. Buna güvenerek ödeme yaptım ancak verdiği koltuklar salonun tahmin bile edemeyeceğiniz en kötü yeri. Bunun üzerine, telefonda yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra müşteri temsilcisine ulaşıp, yer durumunu sorduğumda, bir arkasında biraz daha ortada yer olduğunu ancak yeniden bilet almam gerektiğini, önceki biletlerin ödemesinin 10 gün sonra olacağını iletti. Bunun üzerine k. Yaka Pan kitapevi'ne giderek aynı oyuna 3 bilet almak istediğimi söylediğimde, koltuk seçimi için ekranı açtıklarında hiç abartmıyorum tüm 3. Kategorilerin benim aldığım 3 koltuk ve yine en kötü diğer yer olan diğer 3 koltuk dışında tamamen bomboş olduğunu gördüm ve tekrar 10 dakika bekledikten sonra m. Temsilcisine ulaştım. Pan kitapevi'nde olduğumu, tüm koltukların bomboş olduğunu ve yer değişikliğimi talep ettim. Tabii ki olumsuz cevap aldım. Sonunda f--- bey diye yetkili arkadaşa aktardılar. Aynı olumsuz cevapları aldıktan sonra, yeniden bilet almamı söyledi. Hatta sesiniz gelmiyor diyerek teli kapattı ve tekrar arama zahmetinde dahi bulunmadı. Konuşmamız esnasında onlara 10-15 dakika önce ulaşmanın mümkün olmadığını iletmeme rağmen.


Öncelikle, bırakın sade bir müşteri olmayı, yalan beyanınızı ispatlamış bir müşteri olarak, para iadesi bile değil yer değişikliği yapmama hakkınızı bana açıklamanızı ve neye istinaden bomboş olan 3. Kategoride aynı fiyata sattığınız koltukların en kötüsünü verme hakkına sahip olduğunu bildirmenizi ve tüm güvenini kaybetmiş bir müşteri olarak artık tek isteğimin paramın iadesi olduğunu bildirmek isterim.


Bu arada hizmet bedellerinden, biletlerimi iptal edip yenisini alırsam 10 TL ilave kargo ücretinden bahsetmiyorum bile. Bunların hiçbirini kabul etmiyorum ve en doğal hakkım olan para iademi istiyorum.

Banu Banu 346 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Banu'nun Teşekkür Mesajı14 Ocak

    Değişiklik için teşekkür ederim ancak umarım bundan sonra ne ben ne de başkalrı böyle bir duruma maruz kalmaz.

  • Biletix Temsilcisi08 Ocak

    Sayın S., Biletix, konser, sanat ve spor etkinlikleri düzenleyen organizasyon firmaları ve spor kulüpleri adına bilet satışı yapan aracı bir kurumdur. Satışı yapılacak koltuklar, etkinliğin organizatörü tarafından yazılı olarak Biletix’e bildirilir ve Biletix bu doğrultuda ilgili etkinliğe ait bilet satışını gerçekleştirir. Koltuk seçme opsiyonu, organizatör firmanın isteği doğrultusunda, müşterilere verilen bir hizmettir ve her etkinlik için geçerli olmayabilir. İlgilendiğiniz etkinlikte koltuk seçme opsiyonu yoksa sistem, o an boş olan en iyi koltukları seçiminize sunar. Seçtiğiniz blokta, istediğiniz bilet adedine uygun, yan yana kalan en iyi koltuklar, belli bir algoritma çerçevesinde sistem tarafından otomatik olarak seçilir ve onayınıza sunulur. İlgili etkinlik organizatörünün, kendi bünyesinde belirlediği şekilde bazı koltukları, sanatçı yakınlarına, sponsor firmalara vb. protokol koltuğu olarak ayırma hakkı bulunmaktadır. Ayrıca organizatörün yine kendi bünyesinde Biletix’ ten bağımsız olarak satış yapma hakkı da mevcuttur. Biletix, bu ayrım yapıldıktan sonra, etkinlik organizatörü tarafından kendisine bildirilen blok, sıra ve koltukların; yukarıda belirttiğimiz gibi kalan en iyi yerlerden başlamak üzere satışını yapar. Değişiklik talebiniz ile ilgili olarak müşteri hizmetleri yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla Biletix Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler