sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Biletix Mağdur Ediyor!

Kaan Kaan5 ay önce

Biletix isimli firmadan şikayetçiyim. 24 Eylül akşamı saat 21.15'de yapılması beklenen cmylmz Gösterisini hava koşulları sebebiyle ertelemişler. Fakat bunu sadece mail olarak göndermişler ve ben bu maili görmemiş olsam 2saat yol çekip fuar alanında olacaktım. Ne bir mesaj ne bir telefonla bildirim yapılıyor ve son gün saat 14.00de bir maille bilgim oluyor. Bu 1. Şikayetim. 2. Si ise Biletix müşteri hizmetleri numarası meşgul çalıyor hiçbir şekilde bilgi alabileceğimiz bir mecra yok. 3. şikayetim ise İzmir'de 3 tane Biletix bileti basılacak yer var bunlardan biri arızalıymış, diğeri Çankaya Migros'ta bugün 10 kere aramama rağmen açmadılar ve ben iş çıkışı oraya gittim bana biletlerin gösteri alanında vereceklerini söylediler ve ben boşu boşuna gittim. Türkiye'deki en büyük bilet firmasına hiç yakışmayan hareketler bunlar bundan sonra mecbur kalmadıkça asla kullanmam.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kaan 4 ay önce

Bekleme süresinde artışla alakası yok arandığı gibi meşgul çalıyordu. Ayrıca perakende satış noktalarının telefonla hizmeti var ya da yok demedim Google a yazınca numarası çıkıyor ama açan yok diğer şubeniz de arızalı. Yine tekrar ediyorum yine yaşadığım mağduriyete verilen bir cevap yok.

Biletix Logo Biletix 4 ay önce

Sayın M., Daha önceki bilgilendirmede de belirtildiği gibi, o tarihte üyelik bilgilerinizde telefon numaranızı paylaşmadığınız için sms gönderimi yapılamamış ve kayıtlı mailinize sadece yazılı bilgilendirme yapılabilmiştir. Sms ile haber verebilmemiz için üyelik bilgilerinde güncel cep telefonu numaranızın kayıtlı olması gereklidir. Satış noktalarımız telefon ile hizmet vermemektedir. Çağrı merkezimizde yoğun talep gören etkinlikler sebebi ile bekleme sürelerinde artış söz konusu olmuştur. Bizlere aynı zamanda web sitemizin yardım sayfalarından da ulaşabilirsiniz. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Biletix Müşteri Hizmetleri

profile-icon Kaan 4 ay önce

Şimdi öncelikle benim yaşadığım mağduriyet üzerine buraya hayatımda ilk defa yazdığım bir şikayete verdiğiniz cevap belirttiğim hiçbir duruma hitaben yazılmış bir cevap değil. Ben organizasyonun iptal ya da ertelenmesi hakkında bir şey söylemiyorum bir daha okuyun lütfen olabilir zaten isterseniz bileti iade edebiliriz diye bir cevap da aldım. Benim burda belirttiğim 3 tane konu var fakat siz sadece mail ile gönderdik kısmını cevap olarak uygun görmüşsünüz. İnsanlar mail adreslerini sürekli kontrol etmez ama cep telefonlarını yanlarından ayırmaz. Ayrıca bu arayıp da ulaşamadığım Çankaya Migros firmasına aynı şikayette bulununca oradan bir hanımefendi bana mesaj geldi size gelmedi mi dedi. Benim telefonum da güncel bana herhangi bir mesaj ya da arama gelmedi. Bunu da geçtim müşteri hizmetlerinize asla ulaşılamıyor ve İzmir gibi Türkiye'nin en büyük 3. Şehrinde 3 adet perakende satış noktanız bulunmakta bunların biri arızalı biri de telefonunu açmıyor. Size ulaşmak için şikayetvar.com a yazmak gerekiyor sanırım başka türlü yanıt alamıyoruz; ki yanıt alsak da bu yanıt yapılan şikayetle alakası yok.

Biletix Logo Biletix 4 ay önce

Sayın M., Biletix, konser, sanat, spor etkinlikleri düzenleyen organizasyon firmaları ve spor kulüpleri adına bilet satışı yapan aracı bir kurumdur. Organizatörler, takımlar, sanatçılar veya mekanlar, olumsuz hava koşulları ya da izleyici ve çalışanları etkileyebilecek durumlarda veya mücbir sebeplerde gösterileri erteleyebilir veya iptal edebilir. Bir gösteri iptal edildiğinde veya tarihi/mekanı/saati değiştiğinde uygulanacak prosedür organizatörler tarafından belirlenir ve duyurulur. İptal ve ertelemelerde Biletix ile irtibata geçmek müşterilerimizin sorumluluğunda olmasına rağmen değerli müşterilerimize kolaylık sağlamak amacıyla Biletix Müşteri Hizmetleri bilet satın alırken veya biletix.com'a üye olurken üyelik bilgilerinize kayıt ettiğiniz telefon numarası veya email adresi ile bilet sahiplerine ulaşmaya çalışmaktadır. 24 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşmesi planlanan Cem Yılmaz etkinliğinin 25 Eylül 2019 tarihine ertelendiği bilgisi o tarihte üyelik bilgilerinizde tek kayıtlı olan bilgisi, mn***[email protected] e-posta adresinize 24.09.2019 saat 14:00’da yazılı olarak iletilmiştir. Bu tip durumlarda etkin bir şekilde haber verebilmemiz için üyelik bilgilerinde güncel cep telefonu ve e-posta adreslerinin kayıtlı olması gereklidir. Ayrıca müşterilerimizin kayıtlı olan e-postalarında kendi ayarladıkları biletix.com uzantılı mail adreslerine yönelik engelleme ya da kısıtlama var ise kaldırılması gerekliliğini önemle hatırlatırız. Biletix müşteri hizmetlerine 0850 755 55 55 numaralı çağrı merkezimizi arayarak veya telefon ile ulaşmak istemez iseniz web sitemizde yardım sayfalarından form doldurarak da talebinizi iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Biletix Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler