Biletix İade Ücretimin Bir Türlü Hesabıma Yatırılmaması

Fettah Fettah28 Nisan 16:26

13.03.2020 tarihli Konya Selçuklu Kültür Merkezi Feridun Düzağaç konseri NVQM2 referans numaralı biletlerimi Koronavirüs nedeniyle etkinlik ertelenince aynı gün müşteri hizmetlerini arayarak iptal ettirdim. Müşteri hizmetlerine sormama rağmen başka bir işlem yapmama gerek olmadığı söylendi. Aradan 2 hafta geçti müşteri hizmetlerini tekrar aradım. Problem olmadığı yoğunluktan dolayı gecikebileceği söylendi. Aradan 2 hafta daha geçti tekrar aradım. 

13.04.2020 tarihinde aramamda müşteri hizmetleri önce problem olmadığını söyledi. Fakat ısrar ettiğimde benim internet sitesinden form doldurmadığım için iade işlemimim yapılmadığını söyledi. Aynı gün internet sitesinden formu doldurdum. Aradan 2 hafta daha geçti. Arada bir kez daha aradım ama sorun olmadığı söylendi. En son aramamda yani 28.04.2020 tarihli aramamda biletlerimin etkinliğinin ertelendiği ve yeni tarih belli olmadığı için iade yapılamadığı söylendi. Fakat sözleşme gereği en kısa zamanda tarihler belli olacağı ve iade işleminin gerçekleşeceğini söylediler

Şimdi merak ediyorum acaba başka nasıl bir bahane bulacaklar bir daha ki aramamda. Yoğunluktan dolayı anlayabilirim ama 1 buçuk ayda da geri ödenmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Organizasyonlar için bilet satan bir firma fakat kendisinde bir organizasyon sıkıntısı var. Bu yüzden şikayetçiyim. Tüketici Hakları'na başvursaydım herhalde daha çabuk çözülürdü bu iş.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Fettah 07 Mayıs 12:46

Siz buradan etkinlik iptal oldu, iade işleminiz bankanıza iletilecektir diyorsunuz ama ben müşteri hizmetlerinizi aradığımda hala etkinlik ertelendi ve yeni tarih belli olana kadar iade işlemi yapılmayacak olarak söyleniyor bana. Aranızda bir iletişim kopukluğu mu var acaba? Yoksa bu işte bir art niyet mi aramalıyım?

Biletix Logo Biletix 29 Nisan 14:06

Sayın E.; Bilet satın almış olduğunuz etkinlik organizasyon tarafından iptal edilmiştir. N***2 referans numaralı biletlerinizin iptal işlemi yapılmış olup, iade talebiniz bankanıza iletilmek üzere işleme alınmıştır. Bilet tutarınız işlemde kullanmış olduğunuz kredi/debit kartınıza geri iade edilecektir. Tüm müşterilerimiz için iade sürecinde sorun ve gecikme yaşanmaması adına ekip olarak ciddi bir çaba içindeyiz. Ancak, içinde bulunduğumuz olağanüstü durum nedeniyle iptal olan ve ertelenen etkinlik sayısı çok fazla olduğundan, iade süreçlerinde gecikmeler yaşanabileceğini de hatırlatmak isteriz. Her türlü sorularınız için bize 0850 755 55 55 numaralı çağrı merkezimizden ya da web sitemizdeki yardım sayfalarımızda bulunan formu doldurarak ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Biletix Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler