13 Eylül 2019
#12595836

Biletix Harbiye Ajda Pekkan Konseri Mağdurları...

12 Eylül Ajda Pekkan konseri mağdurlarıyız...
Biletimi 12 Eylül tarihine Ajda Pekkan konseri satıp vakti gelince gişedeki adam yüzüne bakıp Ajda Pekkan biletimi ha o 10 Eylül çıktı hanımefendi dedi.


Nasıl yani deyip Biletix'in kurye ile gönderdiği biletle kaldım öylece ve benim gibi çok fazla insan vardı maalesef kimseye bilgilendirme mesajı ya da maili göndermemişler. Kaosun ortasında kaldık. İsterseniz merdiven bileti verelim Ebru Gündeş dinleyin demeleri de ayrı bir şey maalesef.

Demet Demet 690 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Demet18 Eylül 2019

    Bana ne mail ne de mesaj geldi. Hadi bana geldi bende görmedim diyelim benim gibi bir çok mağdur (100 kişi ) insan vardı bu kişilerde mi görmedi. Her durumda kendinizi haklı göstereceksiniz maalesef bir daha asla Biletix'ten bir şey almam resmen 600 TL mi gasp ettiniz.

  • Biletix Temsilcisi18 Eylül 2019

    Sayın K., Biletix, konser, sanat, spor etkinlikleri düzenleyen organizasyon firmaları ve spor kulüpleri adına bilet satışı yapan aracı bir kurumdur. Organizatörler, takımlar, sanatçılar veya mekanlar, olumsuz hava koşulları ya da izleyici ve çalışanları etkileyebilecek durumlarda veya mücbir sebeplerde gösterileri erteleyebilir veya iptal edebilir. Bir gösteri iptal edildiğinde veya tarihi/mekanı/saati değiştiğinde uygulanacak prosedür organizatörler tarafından belirlenir ve duyurulur. İptal ve ertelemelerde Biletix ile irtibata geçmek müşterilerimizin sorumluluğunda olmasına rağmen değerli müşterilerimize kolaylık sağlamak amacıyla Biletix Müşteri Hizmetleri bilet satın alırken veya biletix.com'a üye olurken üyelik bilgilerinize kayıt ettiğiniz telefon numarası veya eposta adresi ile bilet sahiplerine ulaşmaya çalışmaktadır. 12 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşmesi planlanan Ajda Pekkan etkinliğinin 10 Eylül 2019 tarihine alındığı bilgisi, müşterimizin o tarihte üyelik bilgilerinde kayıtlı olan, dem**ki***[email protected] e-posta adresine 21.08.2019 saat 15:29'da yazılı olarak, 21.08.2019 saat 15:43 ve 15:45'de iptal ve iade bilgilendirmesi sms olarak iletilmiştir. Etkinlik iptal değil erteleme olduğu içinde müşterilerimizin talebi halinde bilet teslimatına devam edilmektedir. Bu tip durumlarda etkin bir şekilde haber verebilmemiz için üyelik bilgilerinde güncel cep telefonu ve e-posta adreslerinin kayıtlı olması gereklidir. Ayrıca müşterilerimizin kayıtlı olan e-postalarında kendi ayarladıkları biletix.com uzantılı mail adreslerine yönelik engelleme ya da kısıtlama var ise kaldırılması gerekliliğini önemle hatırlatırız. Etkinlik 10 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştiği için, biletler iptal edilememekte ve ücret iadesi yapılamamaktadır. Saygılarımızla Biletix Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler