sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Biletix En Öndeki Koltuğumu En Arkada Vermişler

Tamer Tamer07 Ekim 22:55

Nisan ayı için Amadeus tiyatrosuna Uniqhall'da en önden promosyonlu bilet almıştım. Pandemi sebebiyle gösteri ertelendi ve Zorlu Turkcell sahnesine alındı. Bana yeni kestiğiniz bilet 2. Balkon d sırasında. Benim bu tiyatroya bilet alma sebebim yakından izleyebileceğim güzel bir oyun olduğu içindi ama siz oyuncuları bile zor seçtiren bir yerden bilet veriyorsunuz. Verilen ücrete göre tekrar bileti niye kategorize ediyorsunuz, benim iptal ettiğim bir bilet değil. Ben 1. Kategoriden almışım bileti şimdi 4. Kategori bileti veriyorsunuz. Hem de 10 katı büyük bir sahneye alıp, fazladan bilet satıp aylar önce bilet almış birini mağdur ediyorsunuz. Ben aldığım kategori içerisinden biletimi istiyorum. Satacaksanız bana yalandan verdiğiniz yerleri satın.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Biletix Logo Biletix 16 Ekim 12:32

Sayın Bıcak, Organizayon firması onayı ile biletleriniz iptal edilmiş olup ilgili tutar 12 Ekim 2020 tarihinde işlemde kullandığınız kredi kartına geri ödenmiştir. Saygılarımızla Biletix Müşteri Hizmetleri

profile-icon Tamer 09 Ekim 16:07

Buradan bir dönüş yapmıyorsunuz, müşteri hizmetleri 2 defa 40 dakika bekletip açmıyor. Yarın organizasyon yerinde büyük olay çıkaracağım. Bu kadar beceriksiz bir firma görmedim. Zaten son alışverişim olur.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler