Biletix 2 Aydır Bilet İadesi Yapmıyor

Can Can16 Haziran 21:03

4 Mart 2020'de Biletix.com üzerinden satın almış olduğum mor ve ötesi konseri dünyada yaşanan pandemi sebebiyle önce ertelendi daha sonra iptal edildi. Biletix yönetimi ile iletişime geçtiğimde önümde iki yol vardı. Bunlardan birincisi para iadesi ikincisi ise bir sonraki konsere kadar bileti saklayıp daha sonrasında kullanmaktı. Ben para iadesi yöntemine gittim ve 15 Mart 2020 tarihinde para iadesi yapılması talebiyle başvurdum (ekte paylaşacağım). 

Biletlerin iadesinin 10 iş günü içerisinde yapılacağı tarafıma iletildi ancak şu tarih itibariyle hala para iadesi yapılmadı. Süreç boyunca gayet anlayışlı olmaya çalıştım ancak iki ayı aşkın süreye ulaşması sonucunda gerçekten çok mağdur bırakıldım. Süreç, benim için de çok zor geçti. Bir işte çalışmadığım için kredi kartı ile almış olduğum biletin parasını ödeyemedim ve kartım sırf bu sebep dolayısıyla kullanıma kapatıldı.

 Ben bu işgüzarlık dolayısıyla bu duruma düşmeyi hak etmedim. Sosyal medyada araştırdığım kadarıyla benim gibi birçok insan mağdur bırakılmış. Bu kendini bilmez, kurumsal olmayı başaramamış firma.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Biletix Logo Biletix 19 Haziran 14:42

Sayın E.; P***9 referans numaralı biletlerinizin iptal işlemi yapılmış olup bilet tutarınızın iadesi işlemi 2 Haziran 2020 tarihinde işlemde kullanmış olduğunuz kartınıza gerçekleştirilmiştir.İade işleminiz ile ilgili bilgiler mail adresinize yönlendirilmiştir. Her türlü sorularınız için bize 0850 755 55 55 numaralı çağrı merkezimizden ya da web sitemizdeki yardım sayfalarımızda bulunan formu doldurarak ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Biletix Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler