sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Biletinial.com Bilet İadesi Yapılmıyor Ve İnsanlarla Dalga Geçiyorlar.

Ömer Ömer4 hafta önce

0000******29 PNR kodlu biletimin iadesi yaklaşık 2 aydır yapılmadı. Defalarca mail göndermeme rağmen, "en kısa sürede çözüyoruz", "aciliyetiniz yetkili birime bildirildi" gibi cevaplarla dönüş sağlıyorlar. Ve gördüğüm kadarı ile 8 aydır bilet iadesini alamayan şahıslar varmış. Buradan da çözüm bulamazsam Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım.

Gelişme :

2 hafta önce

Tiyatro etkinliğini iptal ettiler sonra da tarafımıza para iadesi yapılacağını söylediler. 2 aydır herhangi bir iade yapılmadı. Buraya yazdım, aşağıda paylaşacağım mesaj ile cevap verdiler ve hâlâ iade gerçekleşmedi. Bu mesajı yazıyorum çünkü aynı konuda mağdur olan kişilerin sosyal platformlarda boşu boşuna zaman kaybetmelerini istemiyorum. Bana kalırsa herkes üşenmeden Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmalı ki, insanlarla alay eden bu firma gerekli cezayı alabilsin.

np_image1 Ekli Görsel Var
  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ömer 4 hafta önce

Sorunum çözülmedi, genel müdürlükten aldığım bilgiye göre herhangi bir iade de mevcut değil.

Biletinial.com Logo Biletinial.com 4 hafta önce

Değerli İzleyicimiz, Müşterilerimiz için iade sürecinde gecikme yaşanmaması adına ekip olarak çok ciddi bir çaba içindeyiz. Fakat içinde bulunduğumuz olağanüstü durum nedeniyle iptal olan etkinlik sayısı çok fazla olduğundan iade süreçlerinde gecikmeler yaşanabiliyor. 000083084329-PNR/işlem numaralı biletinizin iadesi tarafımızca yapılmış olup bankanın size yansıtma süreci 10 ile 15 iş günüdür. bilginize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz. Biletinial Müşteri hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler