21 Ekim
#12818867

Big Chefs'te Üzerime Dökülen Şarap

19.10.2019 tarihinde Antalya Lara Sahil Yolu Big Chefs şubesine öğlen saat 2:30 civarı yemeğe gittik. Sipariş ettiğimiz şişe şarabı masaya getiren garson masada uzun bir süre şarabı açmak için mücadele etti. En sonunda da şarabın mantarını aldığı anda masanın ve en yakında oturan benim ve telefonumun üzerine şişedeki şarap sıçradı. Tshirtüm ve şortum lekelendi. Telefonun üzeri şarapla kaplıydı. Kuruladım. Şimdilik çalışıyor, 2 gün sonra ne olur bilmem. Önemli olan bir şort, bir tshirt, ya da bir telefon da değil. Burada sorun iş yeri ve çalışan kalitesinde. İş yerinde çalışan garson bir şarap açmayı dahi beceremiyor. Masada uğraşmasından belli ki ya hiç yapmamış ya da bir bilenden eğitim almamış. Ayrıca da bu durumu da umursamamış, bari yandaki masada aç öyle getir, hem ben senin beceriksizliğini görmeyeyim, hem de üzerime sıçratma. Uzunca süredir gözlemlediğim bir şey var. Big Chefs'te üniversite öğrencisi olduğunu tahmin ettiğim genç insanlar çalışıyor. Bu insanlarda öyle bir sirkülasyon var ki, bir gördüğüm kişiyi bir daha asla restoranda göremiyorum.


Personelin devamlılığı iş yeri kalitesi açısından önemli bir işarettir. Belli ki sıradaki işçiyi ise almışlar, eğitmeden de müşterinin üzerine salmışlar. Sağdan soldan peçete ıslak mendil, peçete buldu geldi. Yanımda oturan arkadaşım soda getirmesini söyledi, üzerine uygularsanız lekeyi çıkarırmış. Onu bile 2 kere söylemek zorunda kaldık. İşin tuhaf yani, bunlar olurken bu durumu izleyen, gözleyen hiçbir restaurant sorumlusu yoktu. Bu işler kapıya birini dikip gelen hoş geldin, gidene güle güle demekle olmuyor. Aynı garson masaya servis yapmaya devam etti. Bu sefer açılmış şişeden bardağa servis yaparken şişenin altında masaya ve az kalsın da yanımda oturan arkadaşımın üzerine damlamaya başladı. Yahu arkadaş hiç mi görmediniz, hiç mi bilmediniz? Şişenin altına bir peçete, bir bez sar da akan oraya aksın.


Sizleri kınıyorum. Bu işi kaza deyip geçebilirdim ancak yapılan işte ehil olmadığı her halinden belli olan bir kişiyi hizmet kalitesinin yüksek olduğunu iddia ettiğiniz restoranınızda çalıştırıyorsunuz. Bir daha asla restaurantlarınızda yiyip içmeyeceğim. Eğer alacağınız tedbir bu kişiyi işten çıkarıp sıradakini almaksa size yazıklar olsun. Aldığınız kişiyi düzgün eğitin ya da o garsonu değil, öncelikle kendinizi bu işten, hizmet sektöründen çıkarın.

Refik Refik 4.470 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler