16 Mayıs
#11977776

Bidolubaski.com'un Gerçek Yüzü!

Bidolubaski.com’u yanlış tanımışım, meğer kendileri hatalı olduğunda müşteriyle mide bulandırıcı pazarlıklara giren firmaymış. Bizim hatamız olsa hiçbir pazarlığa girilmez ve şablonu kontrol etseydiniz derler. Kurulduğu günden beri yüksek hacimli siparişler verdiğim Bidolubaski.com, bloknotlu magnet siparişimde hayal kırıklığı yaşattı. Tavsiye etmediğim arkadaşım kalmadı neredeyse, ama eski Bidolubaski.com değişmiş. Müşteri temsilciniz telefonları açmadığı gibi geri dönüş yapma zahmetinde de bulunmuyor.


Bir siparişimi yanlış basmışlar (embed hatası) ve 8. gün geçmesine rağmen hâlâ bir çözüme ulaştırmadılar. Google’dan yorum yazınca dönüş yaptılar. Ama asıl rezalet önceki aynı siparişimdeki düzgün baskıyı şahit ürün diye göstermeye çalıştılar, yersen. Müşteriye karşı mahcup olduk artık bir dönüş yapın dediğimizde “biz zaten bu işi zararına yaptık kusura bakmayın deyip bir sonraki alışverişte %20 indirim yapalım” diye pazarlığa girdiler.


Kabul etmeyince o zaman ürünleri geri gönderin bize ulaştığında tekrar baskıya alalım diyorlar. Müşteriyi daha da bekletmemizi istiyorlar? Böyle bir sorumsuzluk böyle bir bencillik olabilir mi? Paranız sizin olsun ben bunları çöpe atıp kendi müşterim için tekrar bedelini öder sipariş veririm dedim ve onların da işine geldiği için tekrar dönüş yapmadılar. İşte Bidolubaski.com kalitesi budur. Tebrikler...

Selahaddin Selahaddin 258 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler