27 Mayıs 2013 #1820239

Beymen Business Delik T-Shirt!

10.05.2013’te 4 adet T-shirt aldık, T-Shirtlerden biri eşime hediyeydi. Eşim bikaç gün sonra T-Shirtü denedi, yan tarafının delik olduğunu gördü. 26.05.2013’te delik T-Shirtü götürdük. M.K. adlı personele T-Shirtü ve delik yerini gösterdik. Haftasonu değişim yapmayacağını söyledi. Biz de delik olduğu için getirdiğimizi söyledik.


Sonra biz sinirlenince, aynı renkle değiştirebileceğini söyledi. Sonra kötü renkli bir tane gösterdi onunla değiştirebileceğimizi söyledi. Kasaya geldik personelin adını/soyadını aldım. Kızdılar ve zaten kampanyaydı ve değişim yoktu dediler. tshirt delik demekten sıkıldık, tavır hiç hoş değildi. Delik olanı da olmayanı da bıraktık çıktık. hediyeydi bir de, ayıp ettiler.

Gülce 171 Okunma

Cevaplar

  • Beymen Business Temsilcisi16 Ocak 2014

    Sayın Gülce G; Firmamızda uygulaması bulunan Müşteri Memnuniyeti ve Şikayetleri Kalite Yönetim Sistemi doğrultusunda, sizlerden gelen her türlü talep ve görüşün hizmet kalitemizi arttırmak için bir fırsat olduğunu ve bu kapsamda değerlendirildiğini bilmenizi isteriz. Konuya İlişkin 0 (232) 328 12 00'dan Müşteri Hizmetlerimizden destek alabilirsiniz. Markamızı tercih ettiğiniz ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön