16 Mayıs 2013

Bernardo İade Alınamayan Tava!

Bernardo benim uzun zamandır alışveriş yaptığım ve ürünlerini çok beğendiğim bir marka. 31. 01. 2013 tarihinde 652090 fatura numarası ile Metrocity/Levent şubesinden 1 adet joyful seramik tencere seti ile 2 adet bianco 28cm seramik wok tava aldım. Tavalardan birini kendime daha sonra kullanmak üzere sakladım. Diğerini ablama aldım.

Ablam kullanmaya başladı. Birkaç hafta önce kullanırken tavanın sapı elinde kalmış. Herhangi bir düşürme çarpma söz konusu değil. Metrocity şubeye gidip durumu anlattık. Merkezle görüşeceklerini söylediler. Merkezden olumlu sonuç gelmemiş. İade alma söz konusu da değil. Kullanıcı hatası olarak beyan edilmiş. Güvendiğim bu marka böyle yapmamalıydı.

Semra 289 Okunma

Cevaplar

  • Semra 17 Mayıs 2013

    Yanıt için teşekkür ederim. Ancak benim anlamadığım, alalı bir kaç hafta olmuş, altındaki yapışkan bile henüz çıkarılmamış, ikinci kullanımda sapı elinde kalmış. nasıl kullanıcı hatası olabiliyor? yanı o sapı o hale getirebilmek için nasıl bir güç kullanmış olması gerekiyor. Ayrıca garantili ürün olması herhangi bir sorun değiştirilmesi anlamına gelmiyor mu? Ben hiç anlamıyorum. Şık ve kaliteli ürünler olduğunu düşünürdüm, size hiç yakıştıramadım. Resmen boşuna para verdim.

  • Semra 17 Mayıs 2013

    Ön görünüze hayran oldum açıkcası. bir daha asla bu markadan ürün almayacağım. tavsiye ettiğim kişileri de vaz geçireceğim. teşekkür ederim yardımlarınız için.

  • Bernardo Temsilcisi17 Mayıs 2013

    Merhaba, Ürünle ilgili gerekli değerlendirme yapıldığında ürünün kulpnkısmında görülen deformasyonun kullanımdan kaynaklı olduğu görülmüştür. Kullanımdan kaynaklı yaşanan sorunlarda ürün değişim/iadesi mümkün olmamaktadır. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön