04 Nisan 2013

Bernardo Hatalı Ürününü Değiştirmiyor!

Bernardo dan aldığım çaydanlık ilk kullanımda paslandı ve aldığım mağazaya götürüp değişim istedim. Ürünü merkeze gönderip inceleteceklerini söylediler. 3 gün sonra arayıp ürünü almam söylendi,mağazaya gidince görevli ürünü kendi evine götürüp içinde su kaynattığını,pasın geçtiğini söyledi.

Çaydanlığın tabanı nikelaj attırılmış bir biçimde ayna gibi parlıyordu. İtiraz edince görevli bizimle kavga etti. Merkezi arayıp şikayet ettiğimde ilgilenmediler. Soruyorum; benim iade için verdiğim ürünü çalışan nasıl kendi evine götürür? Üstelik içine nikelaj attırır? Bernardo dan bir daha alışveriş yapmayacağım.

Yasemin 109 Okunma

Cevaplar

  • Yasemin 09 Nisan 2013

    Bize yapılan tek açıklama, çalışanınızın ürünü KENDİ EVİNE götürüp birkaç gün içinde su kaynattığını söylemesiydi. Bir de tutmuş açıklama yapılmıştır diyorsunuz. Ürününü sattıktan sonra bu kadar sahip çıkmayan bir firma daha görmedim. Bir de çalışanınızın şok edici davranışını görmezden geliyorsunuz. Bu olayı tanıdığım/tanımadığım, çevremdeki herkese anlatıyorum, markanızdan alışveriş yapmamaları konusunda herkesi uyarıyorum, uyarmaya da devam edeceğim.

  • Bernardo Temsilcisi08 Nisan 2013

    Merhaba, Müşterimizin belirttiği şekilde ürüne kimyasal bir işlem yapılmamıştır. Üründe üretimsel bir hata bulunmamaktadır. Konu ile ilgili daha önce müşterimize açıklama yapılmıştır. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön