29 Ağustos 2013

Bernardo Garanti Ettiklerini Gerçekleştirmediler!

Antalya Migros'ta bulunan Bernardo mağazasından aldığım çatal bıçak takımında bir düre sonra lekeler oluştu ve kullanma kılavuzundaki talimatlara uygun olarak temizlediğimde gideremedim. Mağazaya götürdüm bana konuyla ilgili geri döndüklerinde kullanma kılavuzunda çamaşır suyu kullanılmaması gerektiği yazdığı halde çamaşır suyu ile temizlediklerini söylediler. Ayrıca garanti belgesinde 25 yıl boyunca eksik parçaların ücret karşılığı tamamlanacağı yazıyor.

Eksik parçalarımı tamamlamak istediğimde tamamlayamayacaklarını söylediler. Bu ayrıcalıklardan faydalanmak için Bernardo'yu seçmiştim ama diğerlerinden farkı yokmuş. Hem kalite, hem servis ile sıkıntı yaşadım.

Ümran 174 Okunma

Cevaplar

  • Ümran 07 Eylül 2013

    Ürünler çamaşır suyuyla temizlenerek teslim edilmiştir oysaki garanti belgesinde ürünün çamaşır suyu ile temizlenmemisi gerektiği söylenmiştir bu nasıl bir çelişkidir

  • Bernardo Temsilcisi02 Eylül 2013

    Merhaba, Çatal bıçak takımlarında müşterimizin belirttiği şekilde 'ücret karşılığı eksik parçaların tamamlanması' şeklinde bir garanti verilmemektedir. Garanti belgesinde de böyle bir ibare bulunmamaktadır. Çay kaşıklarında görülen leke (çay, kahve vb.oluşturduğu) lekeler temizlenip müşterimize parçası teslim edilmiştir. Üründe üretimsel bir hata yer almamaktadır. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön