sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Marka Bildiğimiz Bellona'nın Şikayetlere Duyarsızlığı!

Ahmet Ahmet24 Kasım 2020 21:07

Bellona 'dan 08.09.2020 tarihinde maksimum 2 ay içinde teslim edilecek şeklinde yapılan sözleşmeyle koltuk takımı aldık ancak sözleşme süresi dolmasına rağmen ne arayan oldu be soran satın aldığımız bayiye durumu bildirme ize rağmen araştırıp hemen döneceklerini belirtmelerine rağmen yine 2 hafta gecesine rağmen yine ne arayan ne soran var.

17.11.2020 de müşteri ilişkilerine sorunu bildirip bayiden şikayetçi olduğumu belirtmeme rağmen 7 gün geçmesine rağmen yine bilindik tavır ne arayan var ne soran. 

Yarın bir sorun olduğunda bu suskunluk daha da büyük olacak orası kesin sipariş verdiğime o yetmedi müşteri hizmetlerini aradığıma bin pişman oldum. Sizi ciddiye alan müşteri olarak dikkate alan bile yok.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

Bellona Logo Bellona 27 Kasım 2020 14:12

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 24 Kasım 2020 21:08

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler