08 Ağustos
#12406923

Bellona'nın Tutarsızlığı

13.07.2019 'da Çekmeköy Çamlık Nizamlar mağazasından Mavenna koltuk takımı aldık. Ürünü değiştirdiler, yerine gelen ürün ondan daha kötü. Kalite zaten yok. Başka model istedik değişim onayı geldi. Fakat diğer ürünlerde de şikayet görüncü ücret iadesi istedik. İşte o zaman işin boyutu değişti. Bayi topu Bellona'ya attı. Neyse Bellona'dan aradılar. Ürünü iade alacağız şikayeti kaldırmamı istediler. Ben de paramızı geri ödeyin kaldırırım dedim, tamam dediler. Kimseden ses soluk çıkmadı paranın iadesi için. 5-6 gün sonra tekrar müşteri hizmetlerini aradım.


Ürünü iade alamadıklarını söylediler. Daha önce alacağız dediniz şimdi almıyoruz diyorsunuz bu nasıl iş dedim. Müşteri isimleri karışmış da yanlış söylemişler şaka gibi yani. Şimdi para iadesi konusunu Bellona bayiye attı, bayinin patronu iade almam diyormuş. Üründe problem olur da para iadesi isterseniz vay halinize. Bir de kurumsalız diye geçinirler. Her şey satana kadar. Bellona malının arkasında duran bir firma değil.

Şafak Şafak 3.084 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Şafak08 Ağustos

    Ne bilgisi aktardınız acaba. Ürün ayıplı iade almıyor satıcı da Bellona da. Git nereye şikayet edersen et diyor iki tarafta. Kurumsallık ne hale düşmüş. Sizin gibi firmalara kaldıysa kurumsallık yazık yani. Konu para iadesi olunca satan da Bellona da topu taca atıyor. Almayın kardeşim bunlardan mal. Ondan sonra böyle uğraşıyorsunuz benim gibi. Ben dersimi aldım. Bir daha da kimseye tavsiye etmeyeceğim. Herkese kötüleyeceğim. Malının arkasında durmayan firma ne kalite olabilir ne marka olabilir. Normal bir mağaza bile sizden daha çok sahip çıkar malına.

  • Bellona Temsilcisi08 Ağustos

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Bellona Temsilcisi08 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları