sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Bellona'nın Kalitesiz Orlanda Koltuk Takımı

Neslihan Neslihan24 Kasım 2020 01:05

02.2020 tarihlerinde Bellona'dan 3.2.1 yani üçlü, ikili ve berjer Orlando koltuk takimi aldım. Nisan başı gibi evimize teslim edildi. Fakat aldıktan neredeyse bir ay sonra servis çağırmak durumunda kaldık. Üçlü koltuğa her oturup kalktığımızda gacır gacır sesler çıkıyor. Bu da bizi ailece inanılmaz derecede rahatsız ediyordu. Servis geldi. Daha yeni aldığım koltuğun evde altını sökerek zımbayla bazı işlemler yaparak ayrıldılar. Bir iki ay bir sorun yaşamadık. Fakat daha sonra yeniden aynı şikayet daha fazlasıyla oluştu. Her oturup kalktığımızda sürekli sesler çıkarıyor. Ayrıca kumaşı o kadar kalitesiz ki oturduğumuz yerlerde çok kotu buruşuk bir görüntü oluşuyor. Bunun üzerine yeniden servisi çağırdım. Gelen kişiye değişim talebinde bulunduğumu sürekli ayda bir servis çağırmak istediğimizi ve değişim talebimi ilettim. 

Bunun üzerine kendisi bunun mümkün olmadığını ancak koltuğu alarak servise götüreceklerini ve tamir edebileceklerini fakat bunun da 2 hafta ya da daha fazla olabileceğini belirtti. Size sunu sormak istiyorum. Daha 5/ 6 aylık bir koltuğu siz her defasında bu şekilde servise göndererek mi işlem yaptırır siniz? Ben Bellona markasının ismine güvenerek bir alışveriş yaptım. Fakat çok pişman oldum. Siz de takdir edersiniz ki ben su pandemi sürecimde koltuğu ne servise göndermek istiyorum. Ne de tamir edilmesini. Çünkü tamir olabileceğini düşünmediğim gibi daha da kotu geleceğini düşünüyorum. Bu yüzden lütfen koltuğumun değişim işlemini gerçekleştirin. Sizden konu ile ilgili acil veri dönüş bekliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Neslihan 25 Kasım 2020 23:13

Kusur bakmayın ama şuraya da hazır taslakları yazmayın. Tüketicimize gerekli açıklamalar yapıldı olarak değil de hazır metinleri ben kendisine sundum olmalıydı. Kesinlikle müşterimize yardımcı olamadık. Ödediği 6 bin lirayı çöpe attık demeliydik. O kadar pişmanım ki bu markadan koltuk takimi aldığıma. Eğer ki sattığınız ürünün arkasında durmayıp yardımcı olamayacaksınız bu kadar pr çalışması yapıp insanları kandırıyorsunuz. Çevremdeki birçok kişiyede sizden asla ürün almamaları konusunda bilgilendirip her yerde Bellona'nin müşteri memnuniyeti odaklı çalışmadığını iletiyor olacağım. Bundan sonra her kanaldan sizin tanıtımını seve seve yapmaya devam edeceğim. Şunu da unutmayın bir müşteri bin müşteri demektir.

Bellona Logo Bellona 24 Kasım 2020 13:47

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 24 Kasım 2020 01:17

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Tc Ayşe 27 Kasım 2020 14:55  

    Neslihan hanım aynı sorunu bende çekmekteyim

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler