Toplam çözüm sayısı
..
Bellona ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
Yeni karşılaştırma
ile

Bellona Ürünün Arkasında Dur Artık!

1480görüntüleme
Anıl
Anıl 10 Eylül 2021 15:19

Bellona marses ® v köşe koltuk sipariş verdik. Tam olarak 5 ay 21 gün oldu ürünü sipariş edeli ürün zaten kirli ve neredeyse tozdan çamur izi olmuş biçimde geldi ürünü getiren arkadaşlar bile ürünün bu şekilde kirli olduğunu mağaza yetkililerine bildirmelerine rağmen mağaza yetkilileri bu sorunun arkasında durmayıp hatayı bende aradılar ve düğünüm yaklaştığı için mecburen sorun etmemek zorunda kaldım ve ürünü öyle kabul ettim. Ürünü kabul ettikten 5 buçuk ay sonra alt kısımda delik olduğunu fark ettik oturarak kesinlikle herhangi bir yerde yani temas da bulunmamız imkansız olan bir yerde olduğundan dolayı bizden kaynaklı olması imkansız ve ürünü incelemesi için gelen arkadaşlardan sonra Bellona'yı aradığımda sonuç: dış kaynaklardan dolayı oluşan bir Hatay Mis ®! Bu nasıl bir açıklama? Bu nasıl bir aydınlatma acaba? Bunu yazan arkadaş o anda telefonla falan mi uğraşıyordu galiba üşendiği çok belli çünkü... Kesinlikle gereken her yere başvurup hakkımı savunacağım. Parasını almaya gelince tıkır tıkır istiyorsunuz ilgi alaka sadece mağazadan çıkıncaya kadar... Ürün üretiminden, teslimatı dan, ürünün arkasında durmaya kadar Bellona sınıfta kaldığını göstermiştir... Kimseye önermeyeceğim babam yüzünden Bellona'dan aldım bin pişman oldum. Babam 30 yıldır Bellona müşterisi artık o bile illallah etti. Bellona pişmanlıktır...

Bellona Logo
Bellona10 Eylül 2021 15:21

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Bellona Logo
Bellona14 Eylül 2021 16:08

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 444 33 99 / 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla Bellona A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo
Bellona14 Eylül 2021 16:08

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Anıl
Anıl15 Eylül 2021 14:00

Hayır, yazıldığı gibi hiçbir şekilde ne bilgilendirme yapıldı tarafıma ne de çözüm için aradım... Ürününüzün arkasında durun mağduriyeti giderin Bellona! @Bellona!

Anıl
Anıl15 Eylül 2021 14:09

Bellona pişmanlıktır! Lütfen alıp da kendinizi paranızla mağdur etmeyin. Vivense'den gidip alin. Tüketici hatası olsa bile ürünlerinin arkasında durup bir ortak yol veya çözüm buluyorlar tam bir profesyonel hizmet sunuyorlar... Bellona'nın yaptığı üslup ile hizmeti kenar köşe esnafı hayli hayli yapar... İşi hep yokuşa sürüyor lar. Ve müşteri hizmetlerinden mağaza yetkilisine kadar tersliyorlar insani... Bellona pişmanlıktır!

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile