12 Nisan
Yorum Yap
#10331937

Bellona Ürünleri Sorunlu, Servisi Yetersiz!

2015 yılının Haziran Temmuz ayında Bellona'dan tüm evimin eşyasını aldım (yatak odası, oturma odası, misafir odası vsvs.) aldığım üründe gardırop köşelerinde aralıklar gözüme çarptı bir süre sonra aldığım bayiyi aradım onlar biz bir şey yapamayız deyip servise yönlendirdiler.


Servisi aradım, servis geldi göstermelik bir şeyler yaptı tamam dedi gitti. Baktım yine aynı bir kaç ay sonra tekrar geldiler yine aynı zemin bozuk dediler. Bir kaç aya sonra taşındım, yeni taşındığım yerin zeminini su terazisiyle ölçtüm düz hiçbir sıkıntısı yoktu.


Tekrar servisi çağırdım servis geldi bunun sökülüp takılması lazım bunu biz yapamıyoruz bayiden gelecekler yapacaklar dediler. Tabi yaptırmadım çünkü bayii 300 lira para istedi. Böylece garantisini doldurtturdular. Bugün tekrar aradım servisi ve bize şimdiye kadar 1 defa kayıt açtırmışsınız dedi şaşırdım. Evime 3 defa servis geldi. Hiç bir şey yapmadı.

Muhammet 1.361 Okunma

Cevaplar

  • Bellona Temsilcisi17 Nisan

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Bellona Temsilcisi13 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler