04 Mart 2013
Yorum Yap
#1666239

Bellona Üründe Deforme!

Henüz garantisi bitmemiş olan L köşe takımımı çok severek niğde bor mağazasından aldım. fakat üzerinde doğru düzgün oturulmamasına rağmen kumaşı potlaştı ve altındaki kumaşta zaten geldiğinde sarkıyordu. servis geldi ve aslında parayla gelindiğini belirtti henüz garantili bir ürüne. altta sarkan kumaşı zımbaladı ardından da kumaşın potlaşmasının süngerden kaynaklandığını gayet normal birşey olduğunu ifade etti ve gitti.


Bu zaman zarfında öteki yerlerde potlaştı ve ben bunu bellona ya defalarca bildirmeme rağmen servis ne dediyse o dur dendi ve olay kapatıldı. şimdi soruyorum acaba insanlar bellona gibi büyük bir şirketin gözünde parayı sokaktan mı süpürüyor.

Nihal 167 Okunma

Cevaplar

  • Bellona Temsilcisi08 Mart 2013

    Sayın İlgili, Tüketicimize konu hakkında bilgi iletilmiştir. Konuyu bilgilerinize sunar, esenlikler dileriz. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler