Bellona Ürün Teslimatı Yapılmıyor Çeşitli Bahanelerle Oyalanmaktayım

Oytun Oytun20 Eylül 11:47

25.07.2020 tarihinde Bellona mağazasından oturma takımı aldım, maksimum 8 hafta 4-5 hafta içerisinde teslim edileceği söylenilerek satış işlemni gerçekleştirildi. 8 haftalık süreç tamamlandı fakat fabrika ürünü 15 ekimde üretime başlayacağı bilgisini paylaştı. Mağaza sorumlusu ve fabrikadan sürekli oyalamaya yönelik ifadelerle karşı karşıyayım. Üretimini yapamayacağınız ürünü satmanın amacı nedir?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Oytun 21 Eylül 18:26

Bugün iletişime geçildi. Ürünün bir buçuk ay sonra teslim edileceği (! ) söylenildi. Satarken maksimum 8 hafta olarak belirtilen satış süresi 15 haftayı buldu o da bu sefer ki vaatleri gerçekleşirse... Üretemiyorsanız ürünü satmayacaksınız insanları sürekli oyalayarak paralarına el koyarak ne yapılmaya çalışıldığı hakkında bilgi veren ise yok umarım daha fazla insanı aynı duruma düşürmezsiniz.

Bellona Logo Bellona 21 Eylül 17:00

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 20 Eylül 11:48

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler